Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci wciąż w lasach. Zwłaszcza po świątecznych imprezkach!

Redakcja
Taki widok chyba nikogo nie cieszy...
Taki widok chyba nikogo nie cieszy... Renata Zientarska
Stowarzyszenie "Charzy.." alarmuje - w lesie można znaleźć butelki, plastiki i foliowe siatki.

Mieszkanki gminy Chojnice ze smutkiem zauważają, że ustawa śmieciowa nie dotyczy wszystkich i nie wszyscy się do niej stosują. Zdjęcia zrobiła tuż po świętach Renata Zientarska i zapewne nie będą to jedyne dowody "zbrodni", jaka dokonuje się na łonie natury...

- Chodzi o to, że właściciele domków letniskowych, wyjeżdżając ze swoich "letnich rezydencji", zostawiają nam takie oto w prezencie pakunki w lesie i na poboczach dróg wyjazdowych do Chojnic - piszą do nas Bożena Stępień i inni przedstawiciele stowarzyszenia "Charzy"... - Na dzień dzisiejszy właściciele tych "letnich" domków mają obowiązek mieć pojemniki na śmieci tylko w okresie letniego sezonu (a i tak wszyscy koszy nie mają!), natomiast po sezonie mogą ich nie mieć w ogóle - no i tak właśnie się mają przepisy do realiów życia codziennego.

Kilkanaście zdjęć zostało zrobionych na wyjazdowej ulicy z działek "Zacisze" w Charzykowach. Dowodzą one, że do lasu można wyrzucić wszystko: puszki i butelki po piwie, opakowania po jogurtach, reklamówki itp., itd.

Zapytaliśmy w urzędzie, czy ten proceder jest znany i czy coś można zrobić, by takie praktyki ukrócić.

- Nie chcę minimalizować wagi tego zdarzenia, ale potraktowałbym je jednak jako incydent - mówi Andrzej Brunka, dyrektor wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w UG w Chojnicach.

Brunka podkreśla, że w sezonie posesje są kontrolowane i urzędnicy starają się wyłapywać tych, którzy nie mają podpisanej umowy na wywóz śmieci. Latem nie ma więc z tym problemu. - Teraz mamy okres świąteczny, część ludzi przyjechała, zrobili sobie imprezkę i nie popisali się kulturą - podsumowuje.

I to właśnie brakowi kultury szef wydziału przypisuje takie zachowania. Dla niego nie ma to nic wspólnego z uiszczaniem bądź nie opłaty za wywóz śmieci. Bo to kwestia nawyków, co z nimi robimy. Czy uważamy, że wolno je wysypać w lesie, na drogę, podrzucić do sąsiada... Czy też zabierzemy je ze sobą, by wrzucić do śmietnika przed domem w miejscu zamieszkania.
Wszystko wskazuje na to, że edukacja ekologiczna nadal ma przed sobą przyszłość i że warto w nią inwestować. Może z biegiem czasu wychowamy pokolenie czyściochów, a raz na zawsze skończymy z brudasami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska