Ostatnie śmiertelne wypadki na trasach regionu nie pozostawiają złudzeń – jest bardzo niebezpiecznie, a kierowcy i piesi nie wyciągają z tego żadnych wniosków!
Nakielscy policjanci, pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają okoliczności wypadku w środę ok. 17.40 w Paterku na ul. Kcyńskiej - pod kołami osobowego auta zginęła 63-letnia kobieta.
Policja na razie nie komentuje tej tragicznej sprawy, ale asp. Zofia Wrzeszcz, p.o. oficera prasowego KPP Nakło nad Notecią apeluje, abyśmy, poruszając się po drogach, pamiętali o tym, by być widocznym dla innych. Jednocześnie przypomina, że pieszy poruszający się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używać elementów odblaskowych w taki sposób, aby być zauważalnym dla innych uczestników ruchu drogowego.
Seria wypadków na DK 10
Z kolei bydgoscy policjanci wyjaśniają przyczyny kolejnego w krótkim czasie wypadku na drodze krajowej nr 10, który wydarzył się w środę po godz. 13 w miejscowości Przyłubie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 59-letni kierowca auta osobowego zjechał z nieznanych przyczyn na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z ciężarówką. Zginął na miejscu.
W ostatnią sobotę 3 lutego w dwóch innych wypadkach na DK 10 zginęły 3 osoby (sic!).
To też może Cię zainteresować
Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy podaje najświeższą statystyk wypadków: Od początku roku do 7 lutego na kujawsko-pomorskich drogach wydarzyło się 69 wypadków (o 2 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego), zginęło 15 osób (o 5 więcej), a 76 odniosło rany (o 2 mniej).
Na drodze trzeba myśleć
- Te tragedie i statystyka wypadków od początku roku powinny dać do myślenia wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że od soboty na drogach regionu może się zwiększyć natężenie ruchu, bowiem rozpoczynają się zimowe ferie. Należy więc zachować szczególną rozwagę – przestrzega nadkom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Nadkomisarz przypomina, że tak naprawdę ferie w Polsce trwają od 15 stycznia i zakończą się 25 lutego (w formie rotacyjnej w poszczególnych województwach) i policjanci z naszego regionu już od tej daty prowadzą wzmożone kontrole na drogach przelotowych, zwłaszcza na łączących góry i morze A1 i S5. Teraz jednak patroli będzie jeszcze więcej.
- Kontrolujemy zwłaszcza prędkość, prawidłowość przewożenia dzieci, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. W całym kraju wraz z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolujemy też autokary wycieczkowe – dodaje Robert Jakubas.
Można zgłaszać autokary do kontroli
W całej Polsce jest prawie 340 punktów kontroli autobusów.
Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w w Bydgoszczy informuje, iż opiekunowie, rodzice lub osoby zainteresowane mogą samodzielnie na stronie internetowej WITD w Bydgoszczy: www.gov.pl/web/witd-bydgoszcz lub www.BezpiecznyAutobus.gov.pl sprawdzić podstawowe informacje o autokarze w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Kontrole autokarów można zgłaszać telefonicznie (52) 323 83 49 lub elektronicznie [email protected]
Serwis GDDKiA i numer 19 111
Dobrze zaplanowana podróż oraz dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) również wpływają na bezpieczeństwo. Kierowcy mogą korzystać z serwisu GDDKiA, w którym znajdą m.in. informacje utrudnieniach na trasie oraz o warunkach pogodowych.
Informacje można również uzyskać pod całodobowym numerem GDDKiA 19 111. Numer obsługiwany jest przez funkcjonujące w GDDKiA Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje docierają do PID również od samych kierowców.
