https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Toruniu? Ktoś go widział... Kotła i tak sobie nie wymienię

TW
W województwie kujawsko
-pomorskim w tym roku zanotowano pięć jednodniowych przekroczeń zanieczyszczenia powietrza powyżej normy 300 ppm
W województwie kujawsko
-pomorskim w tym roku zanotowano pięć jednodniowych przekroczeń zanieczyszczenia powietrza powyżej normy 300 ppm Sławomir Kowalski / Polska Press
Walka z zanieczyszczeniem powietrza była tematem dyskusji władz samorządowych w Toruniu. Podobno nie jest źle... Czy rzeczywiście?

- W województwie kujawsko
-pomorskim w tym roku zanotowano pięć jednodniowych przekroczeń zanieczyszczenia powietrza powyżej normy 300 ppm (dodajmy, że to normy bardzo wysokie, większe niż w Europie - red.) - mówi Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa.

- Sejmik pracuje obecnie nad 
uchwałą antysmogową i analizuje wszystkie dane dotyczące zanieczyszczeń, ale nasze działania chcielibyśmy rozpocząć od miast uzdrowiskowych w regionie, ponieważ ta przestrzeń powinna być wolna od wszelkich skażeń.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Ciechocinek, Wieniec, Inowrocław są wizytówkami. Kuracjusze powinni tam oddychać czystym powietrzem - dodaje Bober.

- Z analizy wynika, że najistotniejszy problem dotyczy przekroczenia normy pyłu PM10 i benzo-alfapirenu. Przyczyna tkwi w prze-starzałych kotłowniach. Z kolei tzw. emisja liniowa w komunikacji miejskiej stanowi w województwie mniejszy problem - tłumaczy Agnieszka Sosnowska, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Okazuje się, że najbardziej zanieczyszczone w regionie powietrze ma Grudziądz. - Obserwujemy tam stały poziom tzw. niskiej emisji. Podobnie jest z Nakłem. Z kolei Bydgoszcz, Toruń i Włocławek niezmiennie wykazują w 
okresie grzewczym przekroczenie średnio-dobowych norm - podkreśla Ryszard Bober.

Z kolei specjalista, dr Aleksander Sobolewski zaleca mieszkańcom zmiany form ogrzewania. - Specjalne kwalifikowane paliwa emisyjne, jak np. błękitny węgiel, to rozwiązanie dla tej części społeczeństwa, które nie wymieni kotłów na nowe, a w domu może pozwolić sobie jedynie na stary piec kaflowy - podkreśla. Przestrzega też przed spalaniem odpadów i zachęca do skuteczniejszych kontroli. - Ważne, aby straż miejska dysponowała takimi metodami i środkami, aby zwalczać skutecznie osoby, które nie stosują się do tego zapisu ustawy - dodaje.

Konkluzja była jednak smutna - nawet przy 50-procentowych dopłatach - wielu osób nie stać na 
wymianę np. kotła, który kosztuje 15 tys. zł. Czyli... za rok znów będzie głośno o smogu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska