Tak się stało w naszym regionie już w niedzielę, ale w nocy na poniedziałek było wyjątkowo zimno - do minus 10 stopni Celsjusza - i właściciele domów jednorodzinnych „dołożyli do pieca”.
Efekt był widoczny najbardziej wczoraj rano. Polski Indeks Jakości Powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie pozostawił złudzeń: bardzo złe powietrze było w Grudzią-dzu, Bydgoszczy i Włocławku. Złe było w Toruniu przy ulicy Dziewulskiego, ale na Starym Mieście i śródmieściu umiarkowane i dobre.
- W naszym regionie najgorzej było w Grudziądzu. Nie będę się wypowiadał o aspektach zdrowotnych, lecz to wysokie wartości zanieczyszczenia powietrza - stwierdza Jacek Goszczyński, naczelnik Wydziału Monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
Polski indeks alarmował też o bardzo złej sytuacji w kilku innych miastach: Żyrardowie, Otwocku, Piastowie k. Prusz-kowa i Sulęcinie w Lubuskiem.
Podobne wskazania co do naszego regionu płyną także z Europejskiego Indeksu Jakości Powietrza (European Air Quality - airindex.eea.europa.eu). Jest to internetowy serwis Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej.
Dane pochodzą z ponad dwóch tysięcy stacji monitoro-wania na Starym Kontynencie. Badane są: pyły drobne (PM2,5 i PM10), ozon w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenek azotu (NO2) i dwutlenek siarki (SO2).
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
- Kujawy i Pomorze są w centrum silnego wyżu atmosferycznego znad Skandynawii i północnej Rosji. Słaby wiatr przynosi zimną masę powietrza - informuje bydgoski synoptyk Bogdan Bąk. - To oczywiście czynniki sprzyjające powstawaniu smogu.
Maksymalna temperatura osiągnęła wczoraj minus jeden stopień, a minionej nocy słupek rtęci spadł do dwóch, czterech kresek poniżej zera. Zatem aura znów będzie niekorzystna dla czystości powietrza.
- Taka pogoda, prawie bezwietrzna, mroźna, zdecydowanie sprzyja utrzymywaniu się smogu - potwierdza Jacek Go-szczyński. - Oczywiście, samo zanieczyszczenie powoduje najbardziej tak zwana niska emisja, czyli to, co wydziela się z kominów domowych. Warstwa zanieczyszczeń utrzymuje się do 50-100 metrów nad powierzchnią ziemi.
Niska emisja w Bydgoszczy odpowiada za 60-64 proc. z całości zanieczyszczeń. 20-25 proc. zanieczyszczeń powodują spaliny samochodowe, a ok. 12 proc. wysoka emisja, czyli przemysł (w tym elektrociepłownie). Ruch samochodowy w Bydgoszczy jest wyjątkowo duży, największy w regionie. W skali pozostałych miast Kujaw i Pomorza motoryzacji przypisuje się 10-15 proc. zanieczyszczenia atmosfery.
Na smog wpływa też (choć już znacznie mniej) kilka innych czynników, jak wtórna emisja pyłów z dróg czy pól (zwłaszcza podczas żniw), a nawet napływ pyłu saharyjskiego z Afryki.
W całym 2017 roku najwięcej przekroczeń dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 odnotowano w Nakle nad Notecią (79), w Grudziądzu (56), Bydgoszczy (50), Włocławku (46) i Brodnicy (44).
Ludzie bronią się, jak mogą - na ulicach miast, także naszego regionu, można spotkać coraz więcej osób w maseczkach przeciwsmogowych. Można je kupić już od 20 złotych w niektórych aptekach i sklepach sportowych.
Powrotu zimy (lekkiej) można się spodziewać w sobotę. Temperatura dzienna osiągnie maksymalnie dwie kreski poniżej zera, a nocna cztery.
W kolejne noce temperatura spadnie do minus pięciu, sześciu stopni.
- W połowie przyszłego tygodnia nad region dotrą wilgotne i cieplejsze niże znad Atlantyku. I wtedy smog na pewno zniknie - wyjaśnia Bogdan Bąk.
Co przyniesie 2018 rok? [PRZEPOWIEDNIE NA 2018 ROK]
Pogoda na dzień (09.01.2018) | KUJAWSKO-POMORSKIE/TVN Meteo
