W ankietach znajdą się pytania dotyczące m.in. istnienia procedur umożliwiających podjęcie dialogu między pracownikiem a pracodawcą oraz poziomu zaufania, np. w kwestii rozliczania godzin pracy.
Czytaj też: Hiperwyzysk.pl. Prezes będzie mógł odpowiedzieć na zarzuty stawiane przez pracowników
Na Hiperywzysku.pl pracownicy anonimowo zgłaszają problemy
NSZZ „Solidarność” prowadzi stały monitoring dialogu społecznego, m.in. w portalu HiperWyzysk.pl, gdzie pracownicy sieci handlowych i firm ochrony mogą anonimowo zgłaszać problemy w relacjach ze swoimi pracodawcami oraz sugerować proponowane rozwiązania.
Czytaj też: Co sądzicie o portalu Hiperwyzysk.pl?
Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badania ankietowego, które pozwoli wskazać firmy o najwyższym i najniższym poziomie dialogu. Dane zebrane w wyniku badania zostaną upublicznione i stanowić będą element nacisku wobec najgorszych pracodawców.
- Pracownicy ochrony organizują się i coraz więcej ich spraw jest załatwianych przez związek zawodowy – mówi Michał Kulczycki, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Firm Ochrony, Cateringu i Sprzątania NSZZ „Solidarność”.
Czytaj też: Czy szef UEFA Michele Platini pomoże pracownikom Biedronki?
Serwis HiperWyzysk.pl oraz badanie ankietowe - to elementy kampanii realizowanej w ramach projektu „Wsparcie dialogu społecznego w firmach ochrony oraz sieciach super- i hipermarketów” przygotowanego przez NSZZ „Solidarność” i współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Kampania NSZZ „S” jest odpowiedzią na alarmujące dane statystyczne dotyczące warunków dialogu społecznego oraz warunków pracy w branży ochrony i handlu.
Solidarność: Nie pracy w marketach do 67 lat
Kampania wpisuje się także w szersze działania „S” mające na celu poprawę sytuacji na polskim rynku pracy, m.in.: walkę z tzw. „umowami śmieciowymi”, czy sprzeciw wobec rządowych planów podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.
NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego, ponieważ najpierw należy stworzyć warunki do kontynuowania zatrudnienia przez starszych pracowników czy godzenia życia rodzinnego z pracą.
- Dla kobiet, które zarówno przed osiągnięciem wieku emerytalnego jak i po łączą pracę zarobkową z opieką nad innymi członkami rodziny, propozycja wydłużenia wieku przejścia na emeryturę o 7 lat jest nie do zaakceptowania – mówi Alfred Bujara z NSZZ „Solidarność”.
Czytaj też: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2011. Ile płacą w ochronie?
