Powszechnie wiadomo, że władze miejskie i powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu nie
darzą się sympatią
Uroczystości miejskie z okazji obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja przygotował burmistrz Roman Tasarz, zaprosił na nie także starostę Henrykę Zawadzką i wójta Edwarda Dębca. Szefowie powiatu i gminy nie chcieli być tylko gośćmi, ale też współorganizatorami imprezy. Burmistrz uważał jednak, że w trakcie jej przygotowywania jest już za późno na zmiany. Wcześniej, jak mówi, nie miał żadnych propozycji z ich strony. Starosta i wójt nie skorzystali z zaproszenia burmistrza. O godz. 11.00 w kościele w Golubiu została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny z ich udziałem, pocztami sztandarowymi oraz krótkim programem artystycznym w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu.
Druga msza św. rozpoczęła się pół godziny wcześniej w kościele w Dobrzyniu. Po niej delegacje zakładów, instytucji i stowarzyszeń, w rytm orkiestry dętej OSP Golub-Dobrzyń, przeszły pod Pomniki Pamięci, gdzie złożyły wiązanki kwiatów. Burmistrz Roman Tasarz w okolicznościowym przemówieniu wspominał o historii uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. O tym, że była wielkim osiągnięciem narodu, ale też o tym, że idea wprowadzenia reform została zaprzepaszczona w wyniku
egoistycznych interesów
możnych. - _Mądry człowiek i mądry naród powinien uczyć się na własnych błędach. A my jesteśmy narodem, który ma trwałe i solidne korzenie. Teraz prawie wszystko zależy od nas samych. Czyńmy więc tak, by nie zmarnować szans. Wspólne cele możemy osiągnąć wspólnym wysiłkiem, szacunkiem dla siebie i tolerancją dla odmienności.
_W Rypinie obchody trzeciomajowe rozpoczęły się o godz. 10.00 uroczystą mszą w kościele św. Trójcy. Stamtąd władze miasta, powiatu, poczty sztandarowe i przedstawiciele instytucji przeszli na Rynek, gdzie pod obeliskiem upamiętniającym nadanie Rypinowi praw miejskich, złożyli wieńce oraz wiązanki. Oprawę muzyczną nabożeństwa i przemarszu zapewniła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Mirosława Becmera.
W kinie "Bałtyk" odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczął historyk Leszek Grubalski, przypominając okoliczności uchwalenia Konstytucji 3. Maja.
W części artystycznej nauczycielski chór "Belcanto", prowadzony przez Stefana Dąbrowskiego, zaśpiewał pieśni patriotyczne. W repertuarze znalazły się m. in. "Gaude Mater" czy "Oda do radości" - hymn Unii Europejskiej. Fragmenty muzyczne przeplatane były recytacjami uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3. Na zakończenie zaśpiewał zespół muzyczny z tej szkoły, którym opiekuje się Cezary Kubacki.
Solidne korzenie
Kamila Mróz, Adrianna Ośmiałowska

Na dobrzyński rynek przyszło wielu mieszkańców Golubia-Dobrzynia.
W Golubiu-Dobrzyniu rocznicę obchodów Konstytucji 3 Maja obchodzono dwukrotnie. Jedną zorganizowało miasto, a drugą starostwo z gminą wiejską. Uroczystości rocznicowe odbyły się także w Rypinie.