Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż: Prawie połowa badanych za niestosowaniem się do wyroku TSUE ws. Turowa

LR
Sondaż: Prawie połowa badanych za niestosowaniem się do wyroku TSUE ws. Turowa
Sondaż: Prawie połowa badanych za niestosowaniem się do wyroku TSUE ws. Turowa Ignac Głowacki/Gazeta Wroclawska/Polska Press
Prawie połowa Polaków uważa, że nasz kraj nie powinien stosować się postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie - wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Poniedziałkowe negocjacje ws. kopalni Turów nie zażegnały konfliktu z Czechami. W związku z tym rozmowy będą kontynuowane w środę.

Tymczasem z sondażu z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM wynika, że 27,7 proc. respondentów uważa, iż Polska zdecydowanie nie powinna stosować się do postanowienia TSUE, nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie. 19 proc. udzieliło w tej kwestii odpowiedzi „raczej nie” . W sumie przeciw wykonywaniu postanowienia TUSE było 46,7 proc. ankietowanych.

Z kolei prawie 39 proc. respondentów uważa, że Polska powinna zastosować się do postanowienia TSUE - zdecydowanie tak - 19 proc., i raczej tak - 19,8 proc.

14,5 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Największe poparcie dla respektowania postanowienia TSUE wyrażali wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 69 proc. oraz Lewicy - 65 proc. Z kolei najmniejsze wyborcy PiS - 15 proc. i Konfederacji - 14 proc.

Sondaż United Surveys wykonano 24 września na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Zarzuty Czech i kara dla Polski

Pod koniec maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, która należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wydobycie miało być wstrzymane do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie.

Zdaniem strony czeskiej kopalnia w Turowie negatywnie wpływa na regiony przygraniczne, w szczególności na obniżenie poziomu wód i powstawanie osuwisk na terenie Czech. W uzasadnieniu podkreślono, że elektrownia zasilana dotychczas węglem z kopalni w Turowie, może - dzięki dostawom surowca importowanego np. z czeskich lub niemieckich kopalni - nadal funkcjonować po jej zamknięciu.

Cały kompleks energetyczny, do którego należy także kopalnia Turów, dostarcza do 7 proc. energii zużywanej w Polsce, trafiającej do 3 mln gospodarstw domowych.

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował że ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary pieniężnej w wysokości 500 tysięcy euro dziennie (2,3 mln zł).

Zdaniem TSUE tego rodzaju środek należy uznać za „konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 roku”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sondaż: Prawie połowa badanych za niestosowaniem się do wyroku TSUE ws. Turowa - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska