Gala z okazji 70-lecia istnienia szkoły odbyła się w pobliskim kinoteatrze przy ulicy Dwernickiego. Uczestniczyli w nim nauczyciele, w tym obecny dyrektor mgr Tomasz Gadziński, a także Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy oraz radni miasta. Po oficjalnej części, ciąg dalszy uroczystości jubileuszowych "Piętnastki" odbył się już na terenie szkoły. Było to spotkanie zorganizowane pod hasłem "Wspomnień czar", z udziałem między innymi byłych nauczycieli i pedagogów związanych z SP 15 i absolwentów.
Z historii SP 15 w Bydgoszczy
Pierwszy dzwonek zabrzmiał w Szkole Podstawowej Nr 15 w Bydgoszczy 1 września 1954 roku. Szkoła liczyła wówczas 582 uczniów. Już 18 listopada 1954 roku - czytamy na stronie placówki - powołano pierwszy Komitet Rodzicielski szkoły, zapoczątkowując tym samym "dobre tradycje współpracy z rodzicami".
W roku szkolnym 1962/1963 szkoła zajęła pierwsze miejsce w miejskich drużynowych zawodach matematycznych oraz drugie miejsce w mieście pod względem sukcesów sportowych.
- Byliśmy organizatorem Ligi Lekkoatletycznej Szkół Podstawowych - pierwszej masowej imprezy na terenie miasta Bydgoszczy. Zajmowaliśmy czołowe miejsca, m.in. w Memoriale Dziecięcych Sztafet im. Janusza Kusocińskiego w Warszawie - informują władze szkoły.
Umowy z wojskiem i "Zawiszą"
Już w roku 1966 rozpoczęła się budowa boiska szkolnego, a w 1969 roku placówka otrzymała imię "XXV–lecia PRL". Szkoła na Leśnym przez lata kojarzona była z pobliskimi jednostkami wojskowymi oraz ze sportem. Nie bez powodu. W roku 1974 roku rozpoczęła się jej ścisła współpraca z Pomorskim Okręgiem Wojskowym. Z kolei w roku szkolnym 1978/79 z Wojskowym Klubem Sportowym (WKS) „Zawisza”.
Top wtedy "15" uzyskała status szkoły sportowej. Staraniami wicedyrektora Karola Paszkiewicza i Marianny Szwed powołano klasy o profilu gimnastyki sportowej i lekkiej atletyki. Od samego początku ich istnienia WKS „Zawisza” pełnił patronat nad ich działalnością, zapewniając naszym sportowcom bazę szkoleniową i opiekę trenerską.
Jak czytamy w rysie historycznym, zamieszczonym na stronie internetowej szkoły, w roku 1979 przyznano SP 15 medal „Za zasługi dla miasta Bydgoszczy” i „Order Obrońcy Przyrody”. W tym samym roku z okazji 25–lecia istnienia "ufundowano szkole sztandar. W 1980 roku z inicjatywy panów Stanisława Mątewskiego i Karola Paszkiewicza powołano w szkole klasy o profilu piłkarskim, a osiem lat później w 1988 zaczęły funkcjonować również klasy o profilu akrobatyki sportowej, których pomysłodawcami byli panowie Marian Balcerzak i Adam Spiehs".
Wraz z kolejną reformą oświaty szkoła zyskała status Zespołu Szkół nr 15. Od roku 1999 w budynku oprócz Szkoły Podstawowej nr 15 funkcjonowało także Gimnazjum nr 10, którego ostatnia klasa w roku szkolnym 2014/2015 zamknęła 16-letnią epokę „Dziesiątki”.
Kolejna ważna data z historii placówki: "Z inicjatywy dyrektor Barbary Maćkowskiej w 2007 roku szkoła zyskała imię wybitnej, wielokrotnej medalistki olimpijskiej, mieszkanki Bydgoszczy – pani Teresy Ciepły". W roku 2008 powstały klasy w szkole podstawowej o nowym profilu skoków na trampolinie.
Hala sportowa, orlik, i umowa z PZPN
Warto również nadmienić, że w 2010 roku oddano do użytku halę sportową, a w 2011 otwarto kompleks boisk sportowych „Orlik”. Z kolei od 2012 roku SP 15 zyskała status Szkoły Mistrzostwa Sportowego. "W roku szkolnym 2012/2013 w Zespole Szkół funkcjonowały już obok SP 15 i Gimnazjum 10, SP 69 MS i Gimnazjum 57 MS" - czytamy w opisie placówki. Od roku 2012 roku utworzono do klasę o profilu koszykówki dziewcząt na poziomie gimnazjalnym. W 2014 roku przy orliku powstał plac zabaw dla najmłodszych.
W tym samym roku szkolnym z inicjatywy dyrektora Tomasza Gadzińskiego podpisana została umowa między Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Kujawsko-Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej i Miastem Bydgoszcz, zgodnie z którą powołano do istnienia Akademię Młodych Orłów. Inną ważną umową była ta podpisana przez Polski Związek Gimnastyki Sportowej i Prezydenta Miasta Bydgoszczy, dzięki której szkoła stała się "centralnym ośrodkiem szkolenia dzieci i młodzieży w gimnastyce kobiet i mężczyzn".
