Spis treści
Co to jest Szabla Kilińskiego?
Szable Kalińskiego nadaje kapituła, w skład której wchodzą członkowie zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, rzemieślnikom-członkom organizacji samorządu rzemiosła, między innymi za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą, inicjatywę, zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości, zwłaszcza szczebla krajowego.
Andrzej Cybulski i Roman Sikora z najwyższymi wyróżnieniami rzemieślniczymi
Andrzej Cybulski – członek zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, mistrz w zawodzie monter instalacji sanitarnych i ogrzewania oraz ślusarz z 56-letnim doświadczeniem zawodowym. Był nauczycielem zawodu w WP PJB Hydrobudowa przy Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Posiada uprawnienia budowlane do nadzoru i kierowania robotami budowlanymi.
Od początku wstąpienia do organizacji rzemieślniczej dał się poznać jako fachowiec zaangażowany w życie i pracę na rzecz rozwoju rzemiosła. Wielokrotnie wykonywał i jednocześnie sponsorował prace remontowe w Cechu Rzemiosł Różnych w Tucholi. Sponsorował wydarzenia okolicznościowe, m.in. ,,Strzelanie Rzemiosła o puchar św. Józefa i św. Jakuba”, Ludowy Klub sportowy w Cekcynie, Orkiestrę Mandolinową Campanella w Cekcynie. Ufundował witraż w kościele św. Jakuba w Tucholi. Od 1999 r. jest członkiem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, a od 2007 r. został trzykrotnym królem strzelców w rodzie starszych.
W swoim zawodzie wyszkolił 36 uczniów. Jest bardzo zaangażowany w życie i pracę Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Nadzorował prace budowlano izolacyjne budynku i Sali Izby.
Roman Sikora od 1982 roku członek Cechu Piekarzy i Cukierników w Bydgoszczy, mistrz w zawodzie cukiernik i piekarz. Prowadził rodzinną firmę z tradycjami piekarniczo-cukierniczymi, która istniała od roku 1960.
Od 2003 roku przewodniczący komisji egzaminacyjnej KPRiP w Bydgoszczy w zawodzie cukiernik, a od 2013 roku również w zawodzie piekarz, do chwili obecnej aktywnie włącza się w prace komisji egzaminacyjnych.

Biznes
W 2008 roku został odznaczony złotą odznaką ,,Za szkolenie uczniów w rzemiośle”.
Roman Sikora jest współorganizatorem cukierniczych konkursów rzemieślniczych m.in. konkursu cukierniczego pt: ,,Walentynki”, ,,Zimowe inspiracje”, ,,Polski Folklor” i wielu innych.
Reprezentuje godnie rzemiosło we wszystkich uroczystościach obchodów świąt: Trzech Króli, 3 maja i 11 listopada, które odbywają się w bydgoskiej Farze. Podczas w/w uroczystości wręcza, ,,dary” na ręce biskupa od bydgoskiego rzemiosła. W ramach działań społecznych w latach 1983-2010 przekazywał swoje produkty i wyroby instytucjom społecznym m.in. na rzecz Bazyliki Rzymskokatolickiej pw. Św. Wincentego a Paulo; oraz Polskiego Związku Motorowego.
Roman Sikora został uhonorowany przez PZM jako Zasłużony Działacz PZM oraz Zasłużony Działacz Ludowych Zespołów Sportowych, otrzymał Honorową Odznakę ,,Za zasługi dla turystyki” nadaną przez Ministra Sportu i Turystyki. Jest czynnym członkiem Zarządu Cechu Piekarzy i Cukierników i z pełną powagą i szacunkiem uczestniczy we wszelkich uroczystościach rzemieślniczych, zawsze gotowy do pomocy i zaangażowania na rzecz rzemiosła.
Platynowy medal dla Piotra Hadrysiaka
Oprócz wspomnianego odznaczenia zostanie wręczony także Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”.
Odznaczenie to otrzymał:
Piotr Hadrysiak posiada wykształcenie wyższe UMK Wydziału Prawa i Administracji jest mistrzem rzemieślniczym w zawodzie ślusarz. Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 1997 roku. Szkoli uczniów w zawodzie ślusarz i sprzedawca.
Jest wiceprezesem zarządu KPIRiP w Bydgoszczy, delegatem na kongres ZRP, wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej ZRP, członkiem K-P WRDS z ramienia ZRP, członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia powiatu toruńskiego, członkiem KPIRiP do prac w podzespołach społecznych i zdrowia oraz ds. edukacji przy Marszałku Województwa K-P, członkiem zespołu ds. rzemiosła i drobnej przedsiębiorczości przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw, członkiem zespołu ds. prawa pracy przy WRDS w Warszawie, był wieloletnim starszym Cechu Zarządu Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Toruniu.
Jako przedstawiciel środowiska rzemieślniczego skutecznie reprezentuje interesy rzemiosła wobec władz lokalnych i państwowych. Został wyróżniony złotym medalem za zasługi dla rzemiosła polskiego.
Piotr Hadrysiak jest cenionym fachowcem, którego wiedza i umiejętności wykraczają poza standardowe ramy prowadzonej działalności. Wykonuje prace budowlane na rzecz Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Toruniu oraz KPIRiP w Bydgoszczy.