Wycieczka rozpoczęła się wizytą w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którego budowę ukończono w 1876 roku. Powstanie kościoła wiązało się z brakiem świątyń protestanckich w zdominowanej w tym czasie przez Niemców Bydgoszczy. Ołtarz powstał w 1957 roku, wyrzeźbił go bydgoski artysta Sylwester Fryska. Znajdujące się w kościele najstarsze w Bydgoszczy, aczkolwiek niezbyt sprawne organy, zbudowane zostały przez Wilhelma Sauera z Frankfurtu.
Kolejnym punktem wycieczki był odnowiony budynek I Liceum Ogólnokształcącego. Jego historię przybliżył zwiedzającym dyrektor tejże szkoły - Jarosław Durszewicz.
Z liceum grupa udała się do Parku Kazimierza Wielkiego, gdzie przyjrzała się historii czekającej na rekonstrukcję fontanny "Potop". Powstała ona w 1904 roku i pierwotnie przedstawiała ekspresyjne sceny z biblijnej katastrofy: tonących, walczących o życie ludzi i zwierzęta. Autorem rzeźby był Ferdynand Lepcke, którego dziełem jest również bydgoska Łuczniczka. Rzeźba została rozebrana przez Niemców w 1943 roku.
Spacer zwieńczyło podziwianie rzadkich gatunków drzew rosnących w parku, m.in. cisów.