Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalistyczne membrany dachowe doskonale przepuszczają parę

(GŁOS KOSZALIŃSKI, KK) (M)
Taki dach można pokryć wstępnie folią przepuszczającą parę
Taki dach można pokryć wstępnie folią przepuszczającą parę Fot. archiwum
Jedynym dostępnym materiałem do izolacji dachu była kiedyś papa. Zastąpiły ją znacznie nowocześniejsze materiały.

Papa dachowa powstaje przez nasączenie masą asfaltową lub smołową osnowy z tektury lub welonu z włókna szklanego. Następnie pokrywa się ją warstwą mineralnej posypki.

W czasach, gdy większość domów posiadała nieużytkowy strych, wybór tego właśnie materiału był oczywisty. Jednak dziś znaczna część budujących planuje wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych.
- Papa jest materiałem, który bardzo dobrze uszczelnia dach od zewnątrz, ale nie przepuszcza pary wodnej gromadzącej się w domu - mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie - Pokrycie nią dachu może doprowadzić do rozwoju wilgoci, a następnie do poważnych problemów z pleśnią i grzybami. Poza tym, mokra termoizolacja - zwykle jest to wełna mineralna - traci właściwości, zwiększając tym samym koszty ogrzewania.

Specjalistyczne folie dachowe najpierw o niskiej, a później wysokiej paroprzepuszczalności - powstały właśnie po to, aby tego typu problemów uniknąć. W przeciwieństwie do papy, nie ma potrzeby stosowania tzw. deskowania, które zwiększa koszty budowy dachu. Poza tym są to materiały znacznie lżejsze i podatne na odkształcenia, co ułatwia montaż.

- Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie folii wysoko paroprzepuszczalnej, czyli membrany wstępnego krycia - zaznacza Patoka. - Głównie dlatego, że można ją układać na styk z termoizolacją, a to upraszcza konstrukcję dachu i eliminuje możliwość błędów.
Folie o niskiej przepuszczalności pary oraz papy wymagają natomiast wykonania dodatkowych szczelin wentylacyjnych nad termoizolacją.

Czy to zatem koniec ery papy? Oczywiście nie. Wciąż możemy ją z powodzeniem wykorzystać w domu bez poddasza użytkowego lub na dachu płaskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska