Głównym założeniem projektu jest przybliżenie twórczości znakomitego, średniowiecznego kompozytora jakim był Piotr z Grudziądza. - Chcemy, by mieszkańcy wysłuchali jego utworów, zarówno tych bardziej jak i mniej znanych - mówi Remigiusz Józefowicz, koordynator projektu. - Są one grane poza granicami naszego kraju. W Pradze, Berlinie, Londynie, a my dotychczas nie mieliśmy zbyt wielu okazji do ich wysłuchania.
Z informacji księdza Pawła Śmierzchalskiego z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, który jest jednym z pomysłodawców Festiwalu, wynika że najnowsze publikacje badaczy mówią o zachowaniu się około 45 utworów Piotra z Grudziądza.
Oprócz dorobku kompozytora, będziemy mogli również wysłuchać muzyki dawnej - średniowiecza, renesansu i baroku. Wystąpią zespoły amatorskie z naszego regionu, a także profesjonalne m.in. "Ars Cantus" z Wrocławia.
Festiwal potrwa dwa dni. Koncerty odbędą w dwóch kościołach: "młodzieżowym" i bazylice oraz na Rynku. - Imprezę uświetnią też na Starówce grupy rekonstrukcyjne - zdradza Remigiusz Józefowicz.
Szczegółowy program Festiwalu Muzyki Dawnej, którego organizatorem jest stowarzyszenie - Chór Tibie Mariae, w jutrzejszym (środa, 10 czerwca) papierowym wydaniu "Pomorskiej".