Badanie zostanie przeprowadzone w tym samym czasie we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.
- Pozwoli to więc nie tylko na dostrzeżenie zmian, jakie zaszły na naszej wsi przed i po wstąpieniu do UE, ale i na porównanie różnic między poszczególnymi krajami członkowskimi - powiedział podczas wczorajszej konferencji Piotr Stolarczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.
Po raz pierwszy, tego typu badanie zostanie przeprowadzone całkowicie w formie elektronicznej. Oznacza to, że zebrane przez rachmistrzów informacje od razu tafią do centralnej bazy danych. A zostaną one zgromadzone od rolników za pomocą trzech metod.
Pierwsza z nich, to tzw. samospis internetowy (CAII). Wchodząc na stronę internetową: www.spis.gov.pl można wypełnić specjalny formularz. Rolnicy mogą wpisywać do niego dane już od dziś do 17 października (ale od dnia otwarcia aplikacji muszą zakończyć wypełnianie formularzu w ciągu dwóch tygodni).
- Jest to najwygodniejsza forma, ponieważ nie trzeba umawiać się z rachmistrzami na wizytę - uważa Wioletta Zwara, członkini Wojewódzkiego Biura Spisowego. - Formularz można wypełnić nawet na komputerze nie mając dostępy internetu.
Można to zrobić pobierając ze strony internetowej (np. będąc w kafejce internetowej) tzw. formularz off-line lub - zgłosić się do najbliższego biura spisowego z własnym nośnikiem (płytą CD lub pendrive).
Dane będą zbierane również za pomocą wywiadów przeprowadzanych przez rachmistrzów (CAPI), którzy ruszą w teren 8 września. Będą wprowadzać informacje do przenośnego urządzenia przypominającego telefon komórkowy.
Trzecia metoda to wywiad telefoniczny (CATI), który będzie realizowany przez ankieterów od 8 września do końca października w godz. 7.00-22.00.
Wszelkie informacje na temat spisu można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii (z tel. stacjonarnych): 800-800-800.
Ludwika Kornowska, rachmistrzyni prezentuje urządzenie, za pomocą którego zbiera dane od rolników.
(fot. Piotr Kurek)