Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis Powszechny. Unia podsumuje rolników

(HEJ)
Za pomocą takiego małego urządzenia rachmistrzowie będą zbierać dane od rolników dotyczące ich gospodarstw.
Za pomocą takiego małego urządzenia rachmistrzowie będą zbierać dane od rolników dotyczące ich gospodarstw. Fot. adam zaszkowski
Ile krów, kaczek, strusi, ciągników i maszyn ma polski gospodarz? Tego dowiemy się już wkrótce - dziś rusza Powszechny Spis Rolny. To największe badanie polskiej wsi od 8 lat.

Badanie zostanie przeprowadzone w tym samym czasie we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.
- Pozwoli to więc nie tylko na dostrzeżenie zmian, jakie zaszły na naszej wsi przed i po wstąpieniu do UE, ale i na porównanie różnic między poszczególnymi krajami członkowskimi - powiedział podczas wczorajszej konferencji Piotr Stolarczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Po raz pierwszy, tego typu badanie zostanie przeprowadzone całkowicie w formie elektronicznej. Oznacza to, że zebrane przez rachmistrzów informacje od razu tafią do centralnej bazy danych. A zostaną one zgromadzone od rolników za pomocą trzech metod.

Pierwsza z nich, to tzw. samospis internetowy (CAII). Wchodząc na stronę internetową: www.spis.gov.pl można wypełnić specjalny formularz. Rolnicy mogą wpisywać do niego dane już od dziś do 17 października (ale od dnia otwarcia aplikacji muszą zakończyć wypełnianie formularzu w ciągu dwóch tygodni).

- Jest to najwygodniejsza forma, ponieważ nie trzeba umawiać się z rachmistrzami na wizytę - uważa Wioletta Zwara, członkini Wojewódzkiego Biura Spisowego. - Formularz można wypełnić nawet na komputerze nie mając dostępy internetu.
Można to zrobić pobierając ze strony internetowej (np. będąc w kafejce internetowej) tzw. formularz off-line lub - zgłosić się do najbliższego biura spisowego z własnym nośnikiem (płytą CD lub pendrive).

Dane będą zbierane również za pomocą wywiadów przeprowadzanych przez rachmistrzów (CAPI), którzy ruszą w teren 8 września. Będą wprowadzać informacje do przenośnego urządzenia przypominającego telefon komórkowy.
Trzecia metoda to wywiad telefoniczny (CATI), który będzie realizowany przez ankieterów od 8 września do końca października w godz. 7.00-22.00.
Wszelkie informacje na temat spisu można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii (z tel. stacjonarnych): 800-800-800.

Ludwika Kornowska, rachmistrzyni prezentuje urządzenie, za pomocą którego zbiera dane od rolników.
(fot. Piotr Kurek)

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska