Kowalewska sesja oceniająca stan porządku i bezpieczeństwa publicznego obywateli oraz ochronę przeciwpożarową za lata 2002-2005 odbyła się w środę Przybyli na nią m.in. prezesi i naczelnicy lokalnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele straży zawodowej, policji.
Ze sprawozdania przedstawionego przez zastępcę burmistrza Kowalewa, Elżbietę Kociorską wynika, iż pomimo drastycznie wzrastającego w kraju wandalizmu, piractwa drogowego oraz sięgania po różnego rodzaju używki, w Kowalewie od kilku lat statystyka jest prawie niezmienna. W czym tkwi sukces? Lokalny samorząd finansowuje działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, dba o zapewnienie bezpieczeństwa poprzez budowę chodników czy ustawianie lamp oświetleniowych. Ponadto w placówkach oświatowych realizowane są programy prewencyjne. Pedagodzy aktywnie włączają się w zagospodarowanie wolnego czasu młodzieży, gdyż ich zdaniem odciąga to od alkoholu czy narkotyków. Policja natomiast wydała walkę drogowym piratom. Regularnie na drogach pojawiają się patrole Niekiedy "naszych" policjantów wspomagają koledzy z Torunia. Najwięcej mandatów nałożono za przekroczenie szybkości oraz jazdę pod wpływem alkoholu.__Policjanci myślą też o nowych rozwiązaniach technicznych, które zwiększą wykrywalność wykroczeń i przestępstw.
- _Już niedługo w Kowalewie zostaną zainstalowane dwa fotoradary - _publicznie podczas sesji zapewnił Komendant Powiatowy Policji w Golubiu-Dobrzyniu, Antonii Stramek.
Na bezpieczeństwo przeciwpożarowe duży wpływ ma Ochotnicza Straż Pożarna. Na terenie gminy Kowalewo działa 13 takich jednostek, w tym 9 typu "S" (bojowych), z czego dwie (Kowalewo i Wielkie Rychnowo) funkcjonują w Krajowy Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i mają zakres obowiązków identyczny z zawodową Strażą Pożarną.
- Umiejętności druhów ochotników są na bardzo wysokim poziomie - podkreślał burmistrz Andrzej Grabowski jednocześnie prezes Zarządu Związku OSP w Kowalewie Pomorskim. - Jednak umiejętności bez odpowiedniego zaplecza technicznego w ekstremalnych warunkach nie wystarczą. Rocznie z budżetu gminy na utrzymanie straży przeznaczane jest ponad 100 tys.zł., z Krajowego Systemu Gaśniczego otrzymujemy jedynie 7 procent tej kwoty. Z drugiej strony zaostrzane są co raz bardziej przepisy dotyczące wyposażenia wozów bojowych, wykorzystywanego sprzętu gaśniczego, przeszkolenia czy ubezpieczenia strażaków.
To, że Kowalewo jest miastem bezpiecznym potwierdził przeprowadzony przez MSWiA w 2003 roku ranking, kiedy to gmina zajęła drugie miejsce.