- Chcemy uhonorować w ten sposób osoby i organizacje w szczególności za działalność na rzecz rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Pragniemy podkreślić znaczenie działalności wyróżnionych osób dla budowania wizerunku powiatu grudziądzkiego i jego promocji - argumentuje Adam Olejnik, starosta grudziądzki. - Pierwszy raz podkreślamy w tej edycji znaczenie szkół jako instytucji integrującej społeczeństwo przez działania wychodzące poza ramy ich podstawowych zadań.
Jedną z osób, której nadano honorowy tytuł "Zasłużony dla Powiatu Grudziądzkiego" jest Agnieszka Niedzin: - To dla mnie wielki zaszczyt, a jednocześnie zobowiązanie do znacznie większego wysiłku i zaangażowania w rozwiązywanie problemów, z których każdy mi powierzony traktuję jako sprawę dużej wagi.

Agnieszka Niedzin jest specjalistą farmacji aptecznej i opieki farmaceutycznej w geriatrii oraz przedsiębiorcą prowadzącym od 2010 r. aptekę w Grucie. Jest również aktywnym społecznikiem oraz założycielem Stowarzyszenia Wspólna Inicjatywa Samorządowa z siedzibą w Grucie. Pani Agnieszka jest osobą znaną również jako człowiek pełen empatii i dobrego serca. Jako farmaceuta w czasach epidemii COVID-19 była zaangażowana w pomoc w organizacji środków dezynfekujących, maseczek, przyłbic dla okolicznych dzieci i młodzieży, seniorów, a także służb medycznych i druhów OSP. W szczycie pandemii, zarządzana przez Panią Agnieszkę Niedzin apteka, jako pierwsza w Powiecie Grudziądzkim uruchomiła dodatkowy punkt szczepień oraz punkt wymazowy COVID-19. Czynnie zaangażowana m.in. w przeprowadzenie zbiórki żywności dla obywateli Ukrainy oraz organizację balu charytatywnego dla chorego na białaczkę małego Mikołaja z Gruty.
- Rzeczywistość tworzą przeciętni, jak ja, ludzie którzy mają wysokie poczucie obowiązku i dbając o dobro osobiste nie zapominają, że ważniejsze jest dobro publiczne, co nadaje sens naszemu życiu - dodaje Agnieszka Niedzin.
"Źródło inspiracji i przykład do naśladowania"
Jak podkreśla, starosta Adam Olejnik wszystkie wyróżnione osoby i organizacje swoim dorobkiem udowadniają zaangażowanie i niezłomność w działaniu. - Dla mieszkańców powiatu grudziądzkiego są źródłem inspiracji i przykładu do naśladowania . Dzięki ich postawom możemy czuć się dumnymi członkami społeczności lokalnej - podkreśla Adam Olejnik.
Wśród "Zasłużonych dla Powiatu Grudziądzkiego" znalazł się też Grzegorz Jarzyński, przedsiębiorca prowadzącym działalność gospodarczą w wielu miejscach kraju i regionu, ale tak jak sam podkreśla pochodzi i mieszka w gminie Radzyń Chełmiński. Jest propagatorem i miłośnikiem sztuki. Stworzył w Szumiłowie Galerię Stodoła, która jest miejscem spotkań twórczych plenerów, wystaw i warsztatów, zrzeszających artystów z różnych zakątków kraju i świata. - To wyróżnienie jest miłą niespodzianką, która z jednej strony docenia, dostrzega to co w ogóle się dzieje w małych miejscowościach i w pewien sposób też mobilizuje do dalszego działania - mówi Grzegorz Jarzyński. - Ten tytuł jest na tyle znaczący, że jest związany z miejscem w którym działam poza pracą.

Dodajmy, że Grzegorz Jarzyński w 2016 roku za szerzenie działań artystycznych w ramach Galerii został laureatem konkursu Osobowość Roku Kujaw i Pomorza 2016 w kategorii Kultura, plebiscytu Gazety Pomorskiej.
- W tej chwili już przygotowujemy się do kolejnej edycji wernisażu. Pod koniec maja 2024 roku przyjeżdżają artyści, którzy będą tworzyli nowe prace i 2 czerwca odbędzie się wystawa na którą już zapraszamy do Galerii "Stodoła". - Będzie grała muzyka i zwiedzanie nowych obiektów. Zapraszamy też na koncert organowy z okazji odpustu parafialnego św. Anny w wakacje. Udało się nam przygotować nową formę kalendarza strażackiego, który jest wydawany przy OSP. Umieściliśmy w nim wydarzenia lokalne zaplanowane na 2024 rok w Radzyniu Chełmińskim. Często żyjemy wydarzeniami gdzieś w odległych zakątkach, a zapominamy że u nas na naszym podwórku dzieją się fajne rzeczy. Nie trzeba daleko wyjeżdżać.
Filantrop, lokalny patriota, zespół "Józefinki", szkoły, leśnicy, działacze sportowi i OSP
Ponadto tytuły "Zasłużony dla Powiatu Grudziądzkiego" otrzymali:
Tadeusz Michalczyk jest założycielem i byłym właścicielem firmy Młyny Szczepanki. Swoje życie podporządkował gospodarstwu i produkcji mąki oraz wyrobów zbożowych zakładając w 1992 roku od podstaw firmę, która swoim zasięgiem obejmuje wiele krajów europejskich. Firma daje zatrudnienie kilkuset osobom z całego regionu. Aktualnie firmę prowadzą trzej synowie pana Tadeusza. Pan Tadeusz Michalczyk jest również filantropem, wielokrotnie wspierał Caritas Polska i ludzi w potrzebie.

Czesław Antoni Jędrzejewski jest muzykiem, wieloletnim pedagogiem, emerytowanym nauczycielem muzyki w Łasinie oraz w Grudziądzu. Kultywator lokalnego patriotyzmu: skomponował hejnał Miasta Łasin, który zdobył uznanie i pozytywną
opinię komisji heraldycznej, stworzył muzykę i napisał słowa do „Ballady o Łasinie”.

Zespół Wokalny „Józefinki” powstał po reaktywacji 1 września 1994 r., przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świeciu nad Osą. Przez 29 lat uczestniczył w wielu konkursach i przeglądach twórczości o charakterze lokalnym, powiatowym i krajowym, zajmując wysokie miejsca. Zespół występował za granicą m.in. w koncercie w ramach 1000-lecia Państwa Węgierskiego w Budapeszcie oraz w Międzynarodowym Festiwalu Esperanto.

Kazimierz Malicki od lat siedemdziesiątych czynnie uczestniczył w życiu sportowym, kulturalnym i turystycznym powiatu. Reprezentował Powiat Grudziądzki w mistrzostwach województwa w konkurencjach indywidualnych, jak i zespołowych.
Organizował turnieje, spartakiady i festyny. Kazimierz Malicki otrzymał wyróżnienia m.in.: z okazji 25-lecia polskiej demokracji w 2015 roku, złotą odznakę LZS, złoty medal za zasługi dla pożarnictwa.

Nadleśnictwo Jamy tworzą pokolenia leśników, którzy od ponad dwustu lat pracują dla lasów i przyrody. Nadleśnictwo Jamy to niezwykły partner, gospodarz i współtwórca wielu inicjatyw ekologicznych na terenie powiatu grudziądzkiego. Od wielu lat leśnicy prowadzą zajęcia z edukacji przyrodniczo – leśnej, zajęcia terenowe dla dzieci i młodzieży w szkołach, przedszkolach, świetlicach, zachęcając do odkrywania tajemnic przyrody.

Stanisław Wydra całe swoje życie poświęca ochronie przeciwpożarowej. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynychu to jego drugi dom. Dzięki jego zaangażowaniu jednostka działa na wielu polach działalności społecznej. Aktywnie wspiera sport w OSP organizując wyjazdy na turnieje piłki nożnej oraz siatkowej dla drużyn MDP i drużyn seniorskich. Stanisław Wydra jest również aktywnym działaczem społecznym. Od wielu lat jest członkiem rady sołeckiej, od 2015 roku pełni funkcję zastępcy sołtysa wsi Szynych. Bardzo aktywnie włącza się w organizację wszelkich uroczystości i festynów w środowisku lokalnym. Za swoją działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej otrzymał wiele odznaczeń Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi od wielu lat bierze udział w edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży z terenu powiatu grudziądzkiego, poprzez współorganizację warsztatów, turniejów i spotkań o tematyce przyrodniczo – ekologicznej. Dzięki działaniom szkoły przeprowadzono liczne zajęcia terenowe, pogadanki, wykłady, szkolenia i spotkania dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Zespół Szkół w Radzyniu Chełmińskim.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w starostwie powiatowym podczas uroczystej sesji.
Społecznicy. Animatorzy kultury i sportu. Wręczono medale "Z...
