Medycyna domowa opracowała sporo sposobów łagodzenia i ograniczania rozwoju opryszczki. Najprostszy sposób to przykładanie co pewien czas do zainfekowanego miejsca zimnego metalu, np. noża, łyżki. Stosować tak długo aż nie poczuje się ulgi Silne wychłodzenie zastosowane w początkowym okresie ogranicza rozwój pęcherzyków. Według Iwony K. jeszcze skuteczniejsze są okłady z lodu. - Kostkę lodu zawija się w lnianą ściereczkę i potem przykłada na 2-3 minuty do chorego miejsca. Po kilku minutach zabieg powtórzyć używając kolejnej kostki lodu. Kurację stosować tak długo aż nie poczuje się wyraźnej ulgi. Uważać jednak, by nie wychłodzić skóry zbyt mocno. Ludowym sposobem na opryszczkę było smarowanie warg kwaśną śmietaną. - Moja babcia zawsze smarowała mi spękane i suche wargi kwaśną śmietaną. Podobną kurację stosowała przy opryszczce. Smarowanie warg trzeba powtarzać kilka razy w ciągu dnia i zawsze wieczorem i rankiem - wspominała swego czasu Klementyna J. Gdy nie było śmietany, stosowano również w kuracjach masło zmieszane z odrobiną proszku kakaowego. Dobrym środkiem regenerującym skórę po pęknięciu pęcherzyków jest miód. Wargi smaruje się wieczorem przed pójściem spać. Opryszczkę dosyć skutecznie powstrzymuje i osusza smarowanie roztworem propolisu, kitu pszczelego. Powtarzać smarowanie kilka razy dziennie. Ból złagodzić można również nalewką z melisy. Smarowanie powtarza się kilka razy dziennie.
A oto przepis na nalewkę melisową Urszuli M. Do małego słoika wsypać świeżych liści melisy, tyle by go wypełniły. Zalać wszystko do pełna wódką żytnią. Zakręcić słoik i odstawić na 10 dni w chłodne miejsce. Co pewien czas wstrząsać.
Sposoby na opryszczkę
Zbigniew Przybylak
Opryszczka wargowa jest nieprzyjemną i dosyć pospolitą dolegliwością. Na początku skóra na wargach się napina, potem tworzą się swędzące pęcherzyki. Po pęknięciu ranki goją się po kilku dniach.