Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkali się z twórcami galerii "Dziennikarze XX i XXi wieku

(maw)
Po spotkaniu młodzież chętnie ustawiła się do pamiątkowej fotografii z twórcami galerii
Po spotkaniu młodzież chętnie ustawiła się do pamiątkowej fotografii z twórcami galerii Elżbieta Kamińska-Zielińska
Twórcy serwisu "Dziennikarze XX i XXI wieku" opowiadali o nim młodzieży jednej z bydgoskich szkół średnich.

Dziennikarze XX i XXI wieku [nowe zdjęcia w galerii]

Gdy Aldona Rudzińska i Monika Piotrowska, nauczycielki bibliotekarki z Zespołu Szkół Medycznych w Bydgoszczy, przeczytały w "Albumie bydgoskim" o galerii "Dziennikarze XX i XXI wieku", zdecydowały: zaprosimy jej twórców na spotkanie z młodzieżą. - To był znakomity pomysł - podsumowują.

Od roku w szkole działa "Ósemkowy Klub Recenzenta". Uczniowie, którzy do niego należą, wymieniają się opiniami na temat przeczytanych książek. Prowadzą bloga i swój fanpage na facebooku. W internecie - na www.pomorska.pl natrafili na galerię dziennikarzy XX i XXI wieku. - Po lekturze artykułu w "Albumie bydgoskim" uznałyśmy, że młodzież z chęcią pozna twórców tej wyjątkowej galerii: Jerzego Długosza oraz Jerzego i Grzegorza Zielińskich - mówiły Aldona Rudzińska i Monika Piotrowska. W spotkaniu uczestniczyło około 30 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich liceum oraz słuchacze z Policealnej Szkoły Medycznej.

Tysiąc zdjęć w galerii
Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści o początkach prasy, radia i telewizji w naszym regionie.
Uczniowie byli zaskoczeni, gdy od Jerzego Długosza usłyszeli, że pierwszą gazetą był... "Biedaczek". - Jak sam tytuł wskazuje, ten tygodnik był adresowany do ludzi biednych. W latach 1845-1850 ukazywał się w Toruniu - mówił Jerzy Długosz. Kolejne tytuły zaczęły się pojawiać w Chełmnie, Grudziądzu, Żninie oraz Bydgoszczy. Tutaj w latach 1908-1939 wydawany był "Dziennik Bydgoski".

Z kolei o początkach radia w regionie możemy mówić dopiero od 1936 roku. Telewizja jest jeszcze młodsza. Przez każde z tych mediów, na przestrzeni dziesiątków lat, przewinęły się setki dziennikarzy. Na koniec 2008 roku, w związku z 60-leciem istnienia "Gazety Pomorskiej", Jerzy Długosz planował zorganizować wystawę zdjęć przedstawiających dziennikarzy z bydgoskich mediów. W dalszych planach miał też wydanie albumu "Ludzie bydgoskich mediów". Niestety, plany nie powiodły się.

Wiosną 2009 roku Grzegorz Zieliński wpadł na pomysł, by zdjęcia umieścić na stronie internetowej www.pomorska.pl Dziś galeria liczy tysiąc zdjęć. - To jeszcze nie koniec! Są to zarówno fotografie historyczne, jak również te przedstawiające osoby, które dziś pracują w mediach. Oglądanie tych zdjęć pozwala poznawać historię mediów - mówił Grzegorz Zieliński.

Jerzy Zieliński dopowiadał, że w galerii znalazły się także osoby, które wywodzą się z Bydgoszczy, ale zrobiły karierę poza naszym miastem i regionem, np. Paulina Chylewska, Marzena Słupkowska, Mirosław Rogalski czy Tomasz Sekielski.
Podczas spotkania uczniowie oglądali ostatnich 30 zdjęć dodanych do galerii. Sugerowali, że serwis powinien być bardziej widoczny na stronie głównej www.pomorska.pl
Czekamy na książkę

W grudniu tego roku "Gazeta Pomorska" będzie obchodzić 65-lecie swojego istnienia. - Byłoby miło, gdyby z tym pięknym jubileuszem wiązało się wydanie papierowego albumu o dziennikarzach z naszego regionu. Już cztery lata temu miał się ukazać album "Ludzie bydgoskich mediów", zawierający kilkaset fotografii osobowych, listę alfabetyczną dziennikarzy oraz informację o ich miejscu pracy - podsumowali twórcy "Dziennikarzy XX i XXI wieku".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska