Ludzi związanych z szeroko rozumianą kulturą i chętnych do pozyskania grantów w ogólnopolskim konkursie zaproszono na spotkanie do Chełmna. A dokładniej - do Chełmińskiego Domu Kultury.
Czytelnik
Ludzi związanych z szeroko rozumianą kulturą i chętnych do pozyskania grantów w ogólnopolskim konkursie zaproszono na spotkanie do Chełmna. A dokładniej - do Chełmińskiego Domu Kultury.
- W ramach programu "Bardzo młoda kultura" finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury otrzymaliśmy grant już w ubiegłym roku i zrealizowaliśmy wówczas projekt pod nazwą "Grające legendy" - mówi Edyta Zarębska z ChDK. - Były to warsztaty literackie i ilustratorskie z dziećmi we współpracy z dwiema szkołami podstawowymi, a także z naszą Orkiestra Dętą.
Wówczas opracowane zostały trzy legendy chełmińskie, z ilustracjami oraz elementami muzycznymi. Efektem tych prac jest publikacja w wersji papierowej oraz nagrania wideo udostępnione na portalu Youtube.
- We wszystkim uczestniczyły dzieci, pod okiem Anny Koprowskiej-Głowackiej - autorki chełmińskich legend, a także - od strony ilustratorskiej - Anny Kazimierek - dodaje Edyta Zarębska. - Dla naszej Orkiestry Dętej także było to niecodzienne zadanie, ponieważ musieli opracować warstwę muzyczną do powstałych już tekstów legend.
W marcu rozpocznie się nowy nabór wniosków o granty do projektu "Bardzo Młoda Kultura".
- Na spotkanie u nas zaprosiliśmy nauczycieli, animatorów, edukatorów, pracowników bibliotek, organizacji pozarządowych, świetlic środowiskowych i artystów – wymienia Edyta Zarębska.
- Zorganizowaliśmy spotkanie informacyjno-warsztatowe o naborze. Zadania, na które chce się pozyskać fundusze muszą obejmować działania z zakresu edukacji kulturalnej. Wymogiem jest również partnerstwo między sektorem oświaty i kultury. W tym roku na dany projekt będzie można uzyskać do 10 tys. złotych.
Na spotkaniu Marcin Płocharczyk, koordynator Terenowego Domu Kultury w Bydgoszczy i Dominika Urzędowska z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu podawali wstępne informacje o naborze i o programie.
- Było około dwudziestu osób - podaje Edyta Zarębska. Nie zabrakło reprezentantów z naszych organizacji pozarządowych Nijo, Nine Hills, czy też pracowników z biblioteki miejskiej oraz nauczycieli ze szkół. Pojawili się również zainteresowani ze Świecia, Lisewa oraz Papowa Biskupiego. Prowadzący podkreślili, że przyszła bardzo liczna i zróżnicowana grupa, a partnerstwo jest przy tych projektach bardzo ważne. Cieszy nas to bardzo i liczymy na to, że w Chełmnie pojawią się wartościowe projekty z obszaru edukacji kulturalnej.
W Chełmińskim Domu Kultury mają już pomysł na to, o co chcieliby zawnioskować w tym roku. Na razie jednak trzymają go w tajemnicy.
- Pomysły mamy, ale jeszcze wszystko jest na etapie roboczym - wskazuje Edyta Zarębska.
Wideo
Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice