Sprawa giełdy w Grudziądzu. Radny PiS-u pisze interpelację do prezydenta. Radny KO prosi prezydenta, aby sięgnął po pieniądze od rządu PiS

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Radny PiS Krzysztof Kosiński (z lewej) chce anulowania wypowiedzeń umów dzierżawy jakie otrzymali handlowcy z MPGN-u. Radny Paweł Napolski z KO chce aby prezydent wnioskował do rządu PiS o pieniądze na modernizację targowiska
Radny PiS Krzysztof Kosiński (z lewej) chce anulowania wypowiedzeń umów dzierżawy jakie otrzymali handlowcy z MPGN-u. Radny Paweł Napolski z KO chce aby prezydent wnioskował do rządu PiS o pieniądze na modernizację targowiska Piotr Bilski
Spór na linii handlowcy z giełdy przy ul. Łyskowskiego - prezydent Grudziądza nie został nadal zażegnany. Ponad 20 przedsiębiorców nie godzi się na przeprowadzkę ich pawilonów. W dotychczasowych miejscach dzierżawy miałaby powstać nowa siedziba Straży Pożarnej. Interpelację w tej sprawie do Macieja Glamowskiegi napisał radny Krzysztof Kosiński z PiS-u, który od początku sporu wspiera handlowców. Z kolei radny Paweł Napolski z KO, prosi prezydenta aby zawnioskował do rządu PiS o pieniądze na modernizację targowiska.

Zobacz wideo: Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?

Przedsiębiorcy już dwukrotnie spotkali się na giełdzie by głośno opowiedzieć o swoich obawach związanych z przenosinami ich pawilonów w inne miejsce giełdy. Podczas ostatniego, jasno zadeklarowali że nie zamierzają się ruszać ze swoich miejsc. Podczas ostatniego zebrania wspierały ich przedstawicielki wicewojewody oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Handlowcy ubolewali, że zabrakło dialogu z władzami Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami, które wręczyło im wypowiedzenia najmu oraz władzami Grudziądza. Swoje wsparcie deklarowali radni lokalnego PiS-u: Krzysztof Kosiński oraz Marzena Makowska.

Radny Kosiński zapowiedział napisanie interpelacji do prezydenta Grudziądza. I tak też uczynił. Radny domaga się, aby prezydent zapewnił handlowców o tym, że targowisko będzie funkcjonowało w ciągłości dla wszystkich oraz aby władze Grudziądza podjęły działania zmierzające do pozyskania środków finansowych na rozwój i modernizację giełdy. Ponadto Krzysztof Kosiński apeluje o anulowanie wypowiedzeń umów najmu pawilonów przez MPGN wszystkim, którzy je otrzymali.

Czytamy m.in." Wypowiedzenia umów najmu pawilonów wywołały burzę niezadowolenia i sprzeciwu wśród handlowców. Wypowiedzenia bez precyzyjnie określonych warunków, stały się odczuwalnym początkiem likwidacji targowiska hurtowego poprzez jego wygaszanie. Przeniesienie donikąd - to niestety likwidacja handlu Panie Prezydencie" - pisze radny Kosiński.

Krzysztof Kosiński w interpelacji wnosi do prezydenta Grudziądza o "podjęcie niezwłocznych działań dla ochrony tego największego i prawdziwego inkubatora przedsiębiorczości w Grudziądzu i stworzenia najlepszych warunków handlowych w wieloletniej perspektywie za stosowne środki finansowe". Ponadto radny PiS-u, również wzywa Macieja Glamowskiego do rozważenia ewentualnej zmiany lokalizacji remizy Straży Pożarnej przy ul. Łyskowskiego - jeśli takowa będzie konieczna.

W tym tygodniu wreszcie doszło do spotkania handlowców z prezydentem Glamowskim. Na razie nie padły konkrety dotyczące ewentualnego wyjścia z impasu. Do kolejnych rozmów pomiędzy przedsiębiorcami a władzami miasta ma dojść w przyszłym tygodniu. - Negocjacje trwają. Przedstawiliśmy swoje postulaty, prezydent swoje. Doszliśmy do wspólnych wniosków. Teraz czekamy na ostateczny kształt porozumienia. Następnie będzie ono przedmiotem analizy i oceny prawników - mówi Tomasz Kaliszewski, przedstawiciel handlowców. - W przyszłym tygodniu planowane jest podpisanie tego dokumentu także w obecności przedstawicieli wojewody oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Powołujemy również Stowarzyszenie "Giełda Grudziądzka", które będzie reprezentowało interesy handlowców i klientów.

Przypomnijmy. Zegar tyka. Zgodnie z dokumentami, przedsiębiorcy mają czas do końca listopada na przeprowadzkę. Nie godzą na nowo wskazane miejsce, gdyż ich zdaniem będzie im tam zbyt ciasno. Nie chcą też tracić dochodu ani klientów. A niestety, przenosiny wiążą się ze wstrzymaniem działalności i też dodatkowymi kosztami.

Radny Napolski wnioskuje do prezydenta, by wystąpił z wnioskiem do rządu PiS o pieniądze na rozwój giełdy

Z kolei do informacji jakie padły podczas spotkania handlowców z Magdaleną Nowak, która jest dyrektorem biura poselskiego Anny Gembickiej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o tym, że rząd PiS ma pieniądze na rozwój i modernizację targowisk i "wystarczy po nie tylko sięgnąć", odnosi się radny Koalicji Obywatelskiej, Paweł Napolski. Informuje, że złożył w imieniu przedsiębiorców z giełdy i ich klientów do prezydenta Glamowskiego prośbę o wystąpienie do rządu Prawa i Sprawiedliwości z wnioskiem o wypłatę środków, które gmina-miasto Grudziądz jeszcze w tym roku będzie mogła przeznaczyć na rozbudowę i modernizację przedmiotowego targowiska.

Paweł Napolski: - Jestem przekonany, że wsparcie Pani Minister Anny Gembickiej przyczyni się do szybkiego przekazania środków publicznych, dzięki którym wyczekiwana od lat inwestycja zostanie zrealizowana.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie