Zobacz wideo: Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?
Przedsiębiorcy już dwukrotnie spotkali się na giełdzie by głośno opowiedzieć o swoich obawach związanych z przenosinami ich pawilonów w inne miejsce giełdy. Podczas ostatniego, jasno zadeklarowali że nie zamierzają się ruszać ze swoich miejsc. Podczas ostatniego zebrania wspierały ich przedstawicielki wicewojewody oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Handlowcy ubolewali, że zabrakło dialogu z władzami Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami, które wręczyło im wypowiedzenia najmu oraz władzami Grudziądza. Swoje wsparcie deklarowali radni lokalnego PiS-u: Krzysztof Kosiński oraz Marzena Makowska.
Radny Kosiński zapowiedział napisanie interpelacji do prezydenta Grudziądza. I tak też uczynił. Radny domaga się, aby prezydent zapewnił handlowców o tym, że targowisko będzie funkcjonowało w ciągłości dla wszystkich oraz aby władze Grudziądza podjęły działania zmierzające do pozyskania środków finansowych na rozwój i modernizację giełdy. Ponadto Krzysztof Kosiński apeluje o anulowanie wypowiedzeń umów najmu pawilonów przez MPGN wszystkim, którzy je otrzymali.
Czytamy m.in." Wypowiedzenia umów najmu pawilonów wywołały burzę niezadowolenia i sprzeciwu wśród handlowców. Wypowiedzenia bez precyzyjnie określonych warunków, stały się odczuwalnym początkiem likwidacji targowiska hurtowego poprzez jego wygaszanie. Przeniesienie donikąd - to niestety likwidacja handlu Panie Prezydencie" - pisze radny Kosiński.
Krzysztof Kosiński w interpelacji wnosi do prezydenta Grudziądza o "podjęcie niezwłocznych działań dla ochrony tego największego i prawdziwego inkubatora przedsiębiorczości w Grudziądzu i stworzenia najlepszych warunków handlowych w wieloletniej perspektywie za stosowne środki finansowe". Ponadto radny PiS-u, również wzywa Macieja Glamowskiego do rozważenia ewentualnej zmiany lokalizacji remizy Straży Pożarnej przy ul. Łyskowskiego - jeśli takowa będzie konieczna.
W tym tygodniu wreszcie doszło do spotkania handlowców z prezydentem Glamowskim. Na razie nie padły konkrety dotyczące ewentualnego wyjścia z impasu. Do kolejnych rozmów pomiędzy przedsiębiorcami a władzami miasta ma dojść w przyszłym tygodniu. - Negocjacje trwają. Przedstawiliśmy swoje postulaty, prezydent swoje. Doszliśmy do wspólnych wniosków. Teraz czekamy na ostateczny kształt porozumienia. Następnie będzie ono przedmiotem analizy i oceny prawników - mówi Tomasz Kaliszewski, przedstawiciel handlowców. - W przyszłym tygodniu planowane jest podpisanie tego dokumentu także w obecności przedstawicieli wojewody oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Powołujemy również Stowarzyszenie "Giełda Grudziądzka", które będzie reprezentowało interesy handlowców i klientów.
Przypomnijmy. Zegar tyka. Zgodnie z dokumentami, przedsiębiorcy mają czas do końca listopada na przeprowadzkę. Nie godzą na nowo wskazane miejsce, gdyż ich zdaniem będzie im tam zbyt ciasno. Nie chcą też tracić dochodu ani klientów. A niestety, przenosiny wiążą się ze wstrzymaniem działalności i też dodatkowymi kosztami.
Radny Napolski wnioskuje do prezydenta, by wystąpił z wnioskiem do rządu PiS o pieniądze na rozwój giełdy
Z kolei do informacji jakie padły podczas spotkania handlowców z Magdaleną Nowak, która jest dyrektorem biura poselskiego Anny Gembickiej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o tym, że rząd PiS ma pieniądze na rozwój i modernizację targowisk i "wystarczy po nie tylko sięgnąć", odnosi się radny Koalicji Obywatelskiej, Paweł Napolski. Informuje, że złożył w imieniu przedsiębiorców z giełdy i ich klientów do prezydenta Glamowskiego prośbę o wystąpienie do rządu Prawa i Sprawiedliwości z wnioskiem o wypłatę środków, które gmina-miasto Grudziądz jeszcze w tym roku będzie mogła przeznaczyć na rozbudowę i modernizację przedmiotowego targowiska.
Paweł Napolski: - Jestem przekonany, że wsparcie Pani Minister Anny Gembickiej przyczyni się do szybkiego przekazania środków publicznych, dzięki którym wyczekiwana od lat inwestycja zostanie zrealizowana.
