https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzamy co z budową mieszkań w bloku RTBS w Golubiu-Dobrzyniu

Karolina Rokitnicka
W marcu 2019 władze Golubia-Dobrzynia, radni i urzędnicy spotkali się z prezesem Rypińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, by ustalić plan działania w sprawie budowy bloku RTBS przy ul. Twardowskiego. Niestety, czwarty przetarg na budowę bloku nie przyniósł rozstrzygnięcia, ponieważ po raz kolejny złożone oferty były za drogie, a przyjęcie zaproponowanych stawek skutkowałoby podniesieniem ceny mieszkania i raty kredytowej zawartej w czynszu
W marcu 2019 władze Golubia-Dobrzynia, radni i urzędnicy spotkali się z prezesem Rypińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, by ustalić plan działania w sprawie budowy bloku RTBS przy ul. Twardowskiego. Niestety, czwarty przetarg na budowę bloku nie przyniósł rozstrzygnięcia, ponieważ po raz kolejny złożone oferty były za drogie, a przyjęcie zaproponowanych stawek skutkowałoby podniesieniem ceny mieszkania i raty kredytowej zawartej w czynszu UM
Plan budowy bloku RTBS w Golubiu-Dobrzyniu wywołuje sporo emocji. Sprawdzamy czy inwestycja dojdzie do skutku oraz jakie zasady są zasady w budownictwie społecznym. Prezes RTBS wyjaśnia wątpliwości.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Minęły ponad 2 lata od czwartego przetargu na budowę 17-rodzinnego bloku RTBS w Golubiu-Dobrzyniu. Wówczas uznano, że oferty przetargowe są za drogie. Postanowiono, więc budynek przeprojektować, by mieszkań było więcej.

- Projekt został przygotowany. Rozpoczęliśmy starania o pozwolenie budowlane. Ze względu na korektę projektu, postępowanie było zawieszone, jednak już starosta je wznowił. Liczymy, że decyzja zapadnie i uprawomocni się w lipcu. Dopiero wówczas będziemy mogli ogłosić przetarg na budowę bloku – wyjaśnia prezes RTBS Wojciech Wiśniewski.

Budownictwo społeczne budzi wiele nadziei, ale i obaw. W Golubiu-Dobrzyniu lokatorzy na start mają wpłacać 30 proc. wartości mieszkania. Zakładając, że 1 m2 będzie kosztować 5200 zł, a mieszkanie będzie miało 50 m2, wkład wyniesie 78 tys. zł. Lokator nie będzie go mógł sfinansować kredytem hipotecznym, w którym zabezpieczeniem byłoby kupowane mieszkanie.

- Blok zostanie wybudowany z kredytu i będzie własnością banku aż do jego spłaty. Wkład własny trzeba więc sfinansować gotówką lub kredytem konsumpcyjnym, o ile lokator ma na taki zdolność kredytową – mówi prezes Wiśniewski.

Nie jest prawdą, że lokator ma płacić dożywotnio czynsz w TBS i nigdy nie będzie właścicielem mieszkania.

- Blok ma być budowany w systemie docelowej własności, czyli po spłacie całego kredytu lokator staje się właścicielem mieszkania. Spłaty można dokonać najwcześniej po 5 latach. Jeżeli przed spłatą kredytu, lokator zechce mieszkanie opuścić, może wskazać kolejnego najemcę i otrzymuje zwrot swojej partycypacji, czyli początkowy wkład nie przepada – dodaje prezes Wiśniewski.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska