Dzieci do dzisiejszego sprawdzianu muszą przystąpić. To warunek ukończenia szkoły. Egzamin rozpoczł się o godz. 9. Pierwsza część, na którą złożą się zadania z języka polskiego i matematyki, trwała 80 minut. - Poziom uczniów w większości szkół przeważnie jest zróżnicowany - mówi dr Jolanta Piekarska, polonistka z Zespołu Szkół w Jeżewie. - Z roku na rok dzieci mają coraz uboższe słownictwo, coraz mniej czytają. Szwankuje też umiejętność składania wypowiedzi, choć uczniowie znają jej formę.
Obawy budzi matematyka. - Myślimy, czy dzieciom wystarczy czasu i energii na rozwiązanie najtrudniejszych zadań, które są zamieszczone jako ostatnie - mówi Hanna Kujawa, matematyk z SP 56 w Bydgoszczy. - Podczas próbnego sprawdzianu poprosiliśmy dzieci, aby zaczęły od matematyki. Przyznały, że lepiej rozwiązywało im się zadania. - Dzieci wciąż dobrze radzą sobie z typowymi zadaniami, a gubią się przy tych bardziej skomplikowanych - mówi Ewa Ludwikowska. - Trzeba spojrzeć na zadanie jako na całość i bardzo dokładnie czytać polecenia. To konieczne, aby udzielić właściwej odpowiedzi.
W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu. Na zaświadczeniu podane będą - wyrażone w procentach - cztery wyniki:
- wynik z części pierwszej (wynik ogólny oraz szczegółowe wyniki z języka polskiego i matematyki)
- wynik z części drugiej (z języka obcego nowożytnego).
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności z danego przedmiotu. Na przykład jeśli zdający za zadania matematyczne zdobędzie 18 punktów spośród 22 możliwych do zdobycia, to uzyska wynik równy 82%. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Uczeń, który jest laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych sprawdzianem (tj. języka polskiego, matematyki lub języka obcego nowożytnego), jest zwolniony z odpowiedniej części sprawdzianu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części sprawdzianu najwyższego wyniku.
Odpowiedzi zobacz tutajSprawdzian szóstoklasisty. Odpowiedzi, arkusze, pytania wkrótce na pomorska.pl: Sprawdzian szóstoklasisty. Odpowiedzi, arkusze, pytania wkrótce na pomorska.pl
Czytaj e-wydanie »