Średniowieczna Warownia Bydgosta w Myślęcinku to wyzwanie...

  Średniowieczna Warownia Bydgosta w Myślęcinku to wyzwanie dla urzędników i architekta

  (ak)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dla projektanta największym wyzwaniem będzie zaplanowana w osadzie wieża rycerska

  Dla projektanta największym wyzwaniem będzie zaplanowana w osadzie wieża rycerska ©wizualizacja Fundacja Zamek Bydgoski

  Bydgoscy rycerze (rekonstruktorzy), planujący budowę średniowiecznej osady w Myślęcinku, mają już architekta. Teraz szukają specjalisty od przygotowywania dokumentacji dla projektów unijnych.
  Dla projektanta największym wyzwaniem będzie zaplanowana w osadzie wieża rycerska

  Dla projektanta największym wyzwaniem będzie zaplanowana w osadzie wieża rycerska ©wizualizacja Fundacja Zamek Bydgoski

  Jest projektant, który przygotuje projekt budowli warowni Bydgosta. - Nawiązaliśmy współpracę z Łukaszem Rosiakiem z biura architektonicznego Anch Studio działającego w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości przy WSG.

  - Widział nasze wizualizacje i przyznał, że są niezłej jakości - opowiada Michał Pawlak, prezes Fundacji Zamek Bydgoski, która już od ponad roku szykuje nową atrakcję w Myślęcinku - średniowieczną Warownię Bydgosta. - Wspomniał, że największym wyzwaniem przy projektowaniu będzie wieża rycerska.

  Przeczytaj również: Bydgoszcz średniowieczem może stać

  Średniowieczny gród, który - wedle pomysłu ma zostać wykonany tak, jak budowle takie powstawały kilkaset lat temu, to też wyzwanie dla urzędników. - Prawo budowlane jest dostosowane do współczesnych standardów, a nasi pradziadowie nie musieli starać się o warunki zabudowy ani o pozwolenia na nie - przypomina Pawlak. - Urzędnicy są jednak nam bardzo przychylni. Podpowiadają, jak przygotować dokumentację, co jeszcze musimy załatwić, pomagają z mapami. Myślę, że przy takiej współpracy z magistratem w lutym złożymy wniosek o wydanie warunków zabudowy.

  Niewykluczone jednak, że - aby inwestycja była w zgodzie ze standardami budowlanymi - trzeba będzie doprowadzić współczesną kanalizację i jeden z budynków wyposażyć we dzisiejsze udogodnienia. Ostatecznie w średniowieczu, jak zaznacza Pawlak, taka warownia powstawała w 7-8 lat lub dłużej. Naszym rycerzom prawdopodobnie uda się ją postawić kilka lat szybciej i to nawet przy dzisiejszej biurokracji.

  Leśny Park Kultury i Wypoczynku, gdzie warownia powstanie, także przychylnie patrzy na działania bydgoskich rekonstruktorów i w każdej chwili, gdy tylko ruszy inwestycja, wydzierżawi teren fundacji.

  Zobacz też: Inscenizacja nadania praw miejskich Bydgoszczy

  Do tego jednak potrzeba jeszcze pieniędzy.

  - Zapraszamy zatem do współpracy osoby, które znają się na przygotowywaniu wniosków o dotacje - apeluje Pawlak. - Może już latem złożymy wniosek o wsparcie finansowe z Unii. A kiedy już zdobędziemy pieniądze, to możemy zabierać się do prac.

  Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

  Wiadomości z Bydgoszczy


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy