Bywa i tak, że nowo wchodząca na rynek firma jest zmuszona przeprowadzić masową rekrutację, by wypełnić brakujące struktury w przypadku stanowisk najwyższych szczebli ("top management"), jak również niższych.
Taki rodzaj rekrutacji jest bardzo czasochłonny, wieloetapowy i wymaga dokładnego zaplanowania całego procesu. Kandydaci są najczęściej weryfikowani najpierw telefonicznie - w celu ewentualnego uzupełnienia życiorysu, potem zapraszani na spotkania z doradcami personalnymi, a ostatecznie z przedstawicielami firmy zatrudniającej. Wielokrotnie sprawdza się referencje przyszłego pracownika.
Ważne jest, by konsultanci firmy doradztwa personalnego zrozumieli potrzeby oraz koloryt firmy, która zleca zadanie. To pomoże uniknąć nieporozumień; szczególnie, że liczba kandydatów brana pod uwagę jest zazwyczaj duża i wymaga niezwykłej organizacji pracy.
Istotnym elementem zarówno staffingu, jak też każdego innego procesu rekrutacji, jest określenie kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i innych umiejętności, jakie powinni reprezentować kandydaci. Zazwyczaj taki proces rozpoczyna się od obsadzenia stanowisk najwyższego szczebla. To pozwala na sprawniejsze jego przeprowadzenie w późniejszych etapach.
O metodach działań i narzędziach, jakie zostaną podjęte podczas rekrutacji decyduje firma wespół z doradcą personalnym. Dobrze przeprowadzony staffing powinien zaowocować sprawnie działającą firmą, działem lub strukturą organizacji.
