Stanisława Celińska laureatką grudziądzkiej nagrody im. ks. Janusza Pasierba
Ogólnopolska Nagroda im. ks. prof. Janusza Pasierba w Grudziądzu przyznawana jest od 1996 roku. Ustanowiono ją z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej.
Nagroda ta jest przyznawana osobom, które w swoim życiu, działalności społecznej i twórczości reprezentują wartości chrześcijańskie oraz humanistyczne. W składzie kapituły są przedstawiciele władz samorządowych miasta, grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Kościoła katolickiego oraz miejskich instytucji kultury.
Kapituła nagrody podjęła decyzję, aby tym razem grudziądzkim wyróżnieniem uhonorować wybitną aktorkę i wokalistkę Stanisławę Celińską.
Uroczystość wręczenia nagrody zaplanowano na 4 lutego w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Po uroczystości laureatka wystąpi z koncertem zatytułowanym "Nie jest za późno".
Przypomnijmy, że Stanisława Celińska na scenie grudziądzkiego teatru wystąpiła podczas koncertu wieńczącego festiwal Grudziądzka Wiosna Teatralna w 2017 roku. Ponad dwugodzinny występ publiczność przyjęła owacjami na stojąco. Relacjonowaliśmy go TUTAJ.
Ostatnim laureatem nagrody Pasierba był Henryk Maśluszczak, a wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Ewa Błaszczyk, ks. Adam Boniecki, Krzesimir Dębski, Anna Dymna, Eleni Tzoka, Augustyn Bloch, Krzysztof Zanussi, ks. Jan Twardowski.
Bezpłatne zaproszenia na galę wręczenia Nagrody i koncert Stanisławy Celińskiej będzie można odbierać w kasie Centrum Kultury Teatr od 20 stycznia 2025 r. od g. 8.00.
Stanisława Celińska laureatką nagrody "Pasierba" w Grudziądzu
Stanisława Celińska w 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie. Przez lata występowała na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej role w filmach. A grała u największych polskich reżyserów m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Zdobyła wiele nagród.
Jako piosenkarka Stanisława Celińska zadebiutowała na VII KFPP w Opolu, w 1969 roku. Jej fonograficzny dorobek jest imponujący.
Stanisława Celińska W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe.
W latach 70. Stanisława Celińska była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina.
Dzieje się w Grudziądzu
