Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

- Dotychczas nasza działalność, jako samorządu, nakierowana była na pomoc i rozwiązywanie problemów mieszkańców powiatu. Musieliśmy więc przygotować się do tego, jak legalnie działać w sferze sektora finansów publicznych, żeby móc pomagać uchodźcom z Ukrainy - tłumaczyła starosta Wiesława Pawłowska.
Dodała, że powiat koordynuje obecnie działania w dziedzinie pomocy humanitarnej wysyłanej na Ukrainę oraz zapewnia opiekę wszystkim uchodźcom, którzy się tu pojawiają.
Starosta zaapelowała o rozsądek, zwracając uwagę, że tak naprawdę nie wiadomo ile potrwa wojna w Ukrainie. - Obecnie, z porywu serce ludzie jadą na granicę, przywożą osoby znane sobie lub czasami nieznane. Lokują je w mieszkaniach, a po jakimś czasie pojawią się pytania: co z opieką zdrowotną, co z edukacją dzieci, pomocą psychologiczną, a nawet psychiatryczną. Trzeba być bardzo rozsądnym i ostrożnym. Umiejętnie rozmawiać z uchodźcami. Nie używać języka rosyjskiego, bo oni są przewrażliwieni na tym tle. Są też przerażeni i często wycofani. Pomimo naszego zaopiekowania, czują się z tym bardzo niedobrze. I trudno się dziwić. Zostawili wszystko. Ruszyli w nieznane - podkreśliła Wiesława Pawłowska.
Takim osobom pomoc zapewnia powiat. Obecnie w jego bazie znajduje się 20 lokalizacji na ponad 150 łóżek, gdzie można zakwaterować uchodźców.
- Zorganizowaliśmy dla wszystkich pomoc psychologiczną, której wymagają zwłaszcza dzieci, bo nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji - wyjaśniła Agnieszka Grabowska, pełnomocnik do spraw kryzysowych.
Z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oddelegowano do wsparcia 5 psychologów. W związku z problemami językowymi pomagają im od dawna mieszkający w regionie Ukraińcy.
Jak zauważa starosta, osoby, które w powiecie inowrocławskim znalazły schronienie przed wojenną zawieruchą, to najczęściej kobiety i dzieci. Jedna z nich jest w zaawansowanej ciąży. Spodziewa się rozwiązania w ciągu najbliższych 2 tygodni. - To młoda kobieta. Dzięki Bogu, nie będzie musiała rodzić w bunkrze gdzieś na Ukrainie, tylko w inowrocławskim szpitalu - zaznaczyła Wiesława Pawłowska.
Powiat koordynuje także transport darów dla osób, które pozostały na Ukrainie. Wszystko jest sortowane i przekazywane do magazynu wojewódzkiego koordynowanego przez wojewodę. Pomocą służą lokalni przedsiębiorcy, którzy przekazują palety, kartony, a jeden opłacił nawet wynajęcie wózka widłowego z obsługą.
Na Ukrainę pojedzie niebawem agregat prądotwórczy i 3 wiertarko-młoty zakupione przez anonimowego darczyńcę.
- Ceny nie znam, ale to kwota pięciocyfrowa. Darczyńca prosił tylko, żeby sprzęt dotarł do Lwowa w ręce specjalistów - powiedział Grzegorz Jeleński z zarządzania kryzysowego.
Wszystkie osoby, które w sposób zorganizowany chcą pomóc walczącym Ukraińcom oraz uchodźcom z Ukrainy powinny wejść na oficjalną stronę powiatu inowrocławskiego: http://www.inowroclaw.powiat.pl/aktualnosci/przygotowani-na-kompl eksowe-wsparcie,p87658154. Znajdą tam wykaz miejsc zbiórki darów, listę produktów i środków oraz niezbędne telefony kontaktowe.
- Jak zatrzymać ludzi w Inowrocławiu? Oto pomysły i komentarze inowrocławian
- Oddam za darmo w Inowrocławiu i okolicach. Czego ludzie pozbywają się z domu? Zobacz
- Inowrocław. Przysiedli, żeby odpocząć. Nie wiedzieli, że robią im zdjęcia
- Wypadek! Kierowca z regionu zasnął za kierownicą. Samochodami podróżowali Ukraińcy
- Inowrocław. Zobaczcie zdjęcia kozy - przebierańców na inowrocławskiej giełdzie
- Tak kozy szymborska i mątewska żegnają w Inowrocławiu karnawał 2022
Wideo