Komisja ukarała kluby za to, że nie postępowały zgodnie z przepisami dotyczącymi procesu przyznawania licencji na starty. Największe dotyczyły ośmiu pięciu: ekstraligowych - Włókniarza Częstochowa, Taurona Azotów Tarnów, Betardu Wrocław i pierwszoligowych - Startu Gniezno i Ostrovii Ostrów Wlkp. Wszystkie miały rozpocząć tegoroczny sezon z ujemnymi punktami.
Polonia Bydgoszcz, Unia Leszno (oba ekstraliga) oraz Wanda Kraków (II liga) zostały ukarane finansowo.
Zasady zdrowej rywalizacji
Zaraz po komunikacie GKSŻ pojawiły się krytyczne głosy. Większość klubów uznała ujemne punkty za zbyt dokuczliwe. I stawiające kilka drużyn w trudnej sytuacji już na początku rozgrywek.
Kluby odwołały się od decyzji centrali. Po ich rozpatrzeniu GKSŻ zawiesiła na dwa lata kary odjęcia punktów.
- Główna Komisja Sportu Żużlowego podjęła takie decyzje w trosce o rozwój oraz przyszłość polskiego sportu żużlowego - ogłoszono w komunikacie. - Także, mając na uwadze wartość w postaci zachowania zdrowej rywalizacji sportowej w sezonie 2012.
Zadbają o rozwój młodzieżowców
Wszystkie kluby uznane zostały jednak winne złamania regulaminu. Większość z nich nadal obowiązują kary finansowe - od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kara finansowa (2 tysiące złotych) dla Polonii Bydgoszcz została zawieszona na rok.
Żużlowcy Polonii Bydgoszcz odwiedzili Wróżkę
Dodatkowo kluby, pięć klubów, które miały zaczynać ligę na minusie, muszą na swój koszt zorganizować turnieje z cyklu zgrupowań kadry juniorów do lat 19 wraz z turniejami zaplecza kadry juniorów dla 18 zawodników i kadry szkoleniowej.
Organizatorzy powinni zapewnić m.in.: zwrot kosztów podróży, noclegi i wyżywienie dla uczestników; organizację dwóch otwartych treningów oraz dwóch towarzyskich turniejów, sfinansowanie i przyznanie nagród zwycięzcom turniejów; organizację wspólnego wyjścia integracyjnego dla wszystkich uczestników (np. kręgle, kino, teatr) oraz organizację treningu psychologicznego zawodników z profesjonalnym psychologiem sportu.
- Jest to podyktowane szczególnym naciskiem nowej GKSŻ na wspieranie sportu żużlowego w Polsce i szkolenie adeptów - czytamy w oświadczeniu. - Wierzymy, że podjęte decyzje będą przykładem determinacji w walce z nieprawidłowościami i nieuczciwymi praktykami.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje