Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Kameralny w Bydgoszczy będzie jak nowy

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Kolor elewacji na wizualizacji wydaje się bardzo ciemny. Plastyk miejski jednak uspokaja: - To tylko tak wygląda, w rzeczywistości ta szarość będzie jaśniejsza - mówi.
Kolor elewacji na wizualizacji wydaje się bardzo ciemny. Plastyk miejski jednak uspokaja: - To tylko tak wygląda, w rzeczywistości ta szarość będzie jaśniejsza - mówi. Wizualizacje/umb
Ma kosztować nie więcej niż 20 milionów złotych i otworzyć się najpóźniej na początku 2019 roku.

Już wiadomo, jak będzie wyglądał wyremontowany i rozbudowany Teatr Kameralny przy Grodzkiej. Prace mają się rozpocząć latem, a wczoraj po raz pierwszy zostały pokazane wizualizacje budynku. Zaprezentował je prezydent i członkowie Rady ds. Estetyki Miasta, która miała kluczowy wpływ na to, jak teatr będzie wyglądał. - My nie projektujemy, ale porządkujemy koncepcje, które trafiają w nasze ręce - mówił prof. Dariusz Markowski, przewodniczący rady. - W tym przypadku mieliśmy sporo pracy.

Dlaczego? - Projekt, który otrzymaliśmy do wglądu pierwotnie zakładał bardzo prostą i ubogą formę - mówił Marek Iwiński, bydgoski plastyk miejski, jednocześnie sekretarz rady. - Przykro to mówić, ale bryła wyglądała jak szkoła z lat 70. ubiegłego wieku. Architektom z poznańskiej pracowni Sound&Space zasugerowaliśmy więc między innymi zmianę kolorystyki - budynek będzie w kolorze antracytu z elementami bieli - tak, by nawiązywać do stojącego obok budynku szachulcowego.

Teraz prenumerata cyfrowa tańsza o połowę!

Jak podkreślał plastyk, zmienił się również układ okien, tak by forma obiektu była bardziej przestrzenna. - Wprowadziliśmy m.in. granitowe obramowania części okien - mówił. - Chcemy, by szczegół był tu istotny, to on ma budować głębię i charakter. Architektura obiektu będzie nowoczesna, ale zachowa szacunek do tradycji.
Na wizualizacji - po lewej stronie od wejścia do budynku - można zobaczyć płaskorzeźbę. Docelowo jej nie będzie. W zamian ma się pojawić jakiś ciekawy element graficzny. - W marcu ogłosimy konkurs na projekt tego zdobienia - mówił Iwiński. - To może być rzeźba, relief albo mozaika.

Za pierwsze miejsce prezydent proponuje 5 tys. zł, za drugie 3, a za trzecie tysiąc. - To powinno być coś charakterystycznego zarówno dla samego teatru, jak i dla miejsca, w którym się znajduje - podkreślał Bruski. - Teatr ma się stać wizytówką tej części miasta, która właśnie się zmienia. Zmieni się jeszcze bardziej po rewitalizacji Rybiego Rynku.

Jak Kameralny będzie wyglądał w środku? Na projekt wnętrza ratusz jeszcze czeka. Wiadomo natomiast, że w budynku znajdzie się m.in. duża sala ze sceną i amfiteatralną widownią na 187 osób, foyer, a także kawiarenka. Ta ostatnia może być wyjątkowym miejscem. - W budynku znajduje się patio, które z czasem będzie można przeszklić albo zadaszyć i właśnie tam stworzyć kawiarenkę z małą, dodatkową sceną - mówił Bruski. - Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach budżetowych.

A tych nie brakuje. Inwestycja jest realizowana przy udziale europejskich pieniędzy w ramach ZIT. Dostaniemy na nią 8 milionów złotych, reszta musi pochodzić z budżetu miasta. Całość kosztów nie może jednak przekroczyć 20 mln zł.
Co dalej? W marcu ma być gotowy ostateczny projekt, najpóźniej w maju miasto powinno dostać pozwolenie na budowę, potem zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót. Prace zaczną się najprawdopodobniej latem tego roku, a skończą pod koniec 2018 lub z początkiem 2019 roku.

Teatr ma przede wszystkim pełnić funkcję sceny dla dzieci i młodzieży. Będzie nową instytucją, a zatem potrzebuje dyrektora. Ten powinien był wyłoniony jeszcze przed zakończeniem budowy, aby miał wpływ na wyposażenie budynku. Pozostaje kwestia organizacji. - Myślę, że Kameralny powinien być placówką stałą, a nie teatrem impresaryjnym - mówił Bruski. - Ale na tym etapie nie chcę jeszcze niczego przesądzać.

Do tematu wrócimy.

Pogoda na dzień (15.02.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska