Stawianie na sport ma sens. Sportowcy z sukcesami są tego przykładem

AK
PS
Systematyczna aktywność fizyczna od najmłodszych lat to właściwa droga, aby lepiej poradzić sobie w dorosłym życiu. Najlepszym przykładem potwierdzającym tę tezę, także w toku kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”, są sportowcy, którzy osiągnęli sukces.

– Sport towarzyszył mi właściwie od najmłodszych lat, bo rodzice są sportowym małżeństwem, aktywnym zresztą do dziś. Tata trenował dziesięciobój, a mama biegała na 400 m przez płotki. Oboje później zostali trenerami i ja, jako mały chłopiec, jeździłem z nimi na prawie wszystkie treningi, zgrupowania i zawody, więc chłonąłem naturalnie tryb życia sportowca – wspomina o swoich początkach ze sportem Konrad Bukowiecki, utytułowany dziś lekkoatleta specjalizujący się w pchnięciu kulą.

Jak tłumaczy, wszystko zaczęło się od pływania, które trenował z zapałem przez sześć lat. Nie brakowało jednak i innych aktywności, które pożytecznie wypełniały pozalekcyjny czas. – W zasadzie codziennie miałem jakieś zajęcia, czy to pływanie, judo czy boks. A po tych zajęciach, jak praktycznie każdy chłopak, zadowolony biegłem na dwór i przez wiele godzin grałem z kumplami w piłkę – podkreśla polski sportowiec.

Zdaniem Konrada Bukowieckiego, właśnie takie podejście do aktywnego spędzania czasu okazało się strzałem w dziesiątkę. Faktem jest, że nie każdy zostanie przy obranej w młodzieńczym wieku drodze zawodowego sportowca, ale wpojona odpowiednio wcześnie aktywność fizyczna i tak niesie ze sobą szereg korzyści.

– Sport uczy dzieci i młodzież nie tylko rywalizacji w gronie rówieśników, ale także samodyscypliny, umiejętności dążenia do celu i życia w grupie oraz szacunku dla drugiego człowieka. Dzięki zajęciom sportowym młodzi ludzie lepiej radzą sobie w społeczeństwie, tym prawdziwym, a nie wirtualnym – dodaje mistrz Europy w pchnięciu kulą i uczestnik igrzysk olimpijskich.

Jedno z kluczowych założeń kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”, sfinansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, dotyczy roli sportu w przeciwdziałaniu patologiom społecznym i przestępczości. Także w tym aspekcie Bukowiecki dostrzega oczywistą zależność. – To nie jest żadne twierdzenie na wyrost, że sport pomaga zapobiegać uzależnieniom od komputera, alkoholu czy narkotyków. Faktycznie tak jest, bo człowiek orientuje się w zupełnie inną stronę i najzwyczajniej nie ma czasu, ani chęci, aby zaburzać codzienne funkcjonowanie, w którym czuje się w jakimś sensie komfortowo – podsumowuje lekkoatleta.

Krychowiak kończy z kadrą!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie