Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stefania Grodzieńska nie żyje

IAR
Dziś rano zmarła Stefania Grodzieńska
Dziś rano zmarła Stefania Grodzieńska fot. wp.pl
Aktorka estradowa, tancerka, pisarka - Stefania Grodzieńska zmarła w środę rano w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

www.pomorska.pl/kultura

Więcej informacji o kulturze na stronie www.pomorska.pl/kultura

W wieku 95 lat zmarła Stefania Grodzieńska - poetka, pisarka, autorka tekstów satyrycznych dla teatrów, kabaretów, prasy, radia i telewizji, a także tancerka, aktorka estradowa i konferansjerka. Przez kilka lat pracowała w Polskim Radiu, a przez kilkanaście - w redakcji rozrywki TVP.

Monologi i skecze Grodzieńskiej i jej męża Jerzego Jurandota odgrywalii między innymi: Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela iIrena Kwiatkowska.

Grodzieńska, nazywana "Pierwszą Damą Polskiego Humoru", napisała kilkanaście zbiorów felietonów, które ukazywały się w "Przekroju" i "Szpilkach". Pisała również książki biograficzne, wspomnienia o Fryderyku Jarosym "Urodził go Niebieski Ptak" i autobiografie "Już nic nie muszę", "Kawałki żeńskie, męskie i nijakie" i "Nie ma z czego się śmiać". Napisała także powieść "Wspomnienia chałturzystki".

Do najbardziej znanych tekstów Grodzieńskiej należą między innymi skecze z cyklu "Mąż i żona" w radiowej interpretacji Magdaleny Zawadzkiej i Wiktora Zborowskiego.

Stefania Grodzieńska urodziła się 2 września 1914 roku w Łodzi. Jako dziecko mieszkała w Moskwie, potem wyjechała wraz z rodziną do Berlina. Tam uczęszczała do szkoły baletowej. Tańca uczyła się także w Łodzi. Karierę tancerki rozpoczęła w słynnym kabarecie "Qui pro Quo". Później związała się z Teatrem Syrena.

Do Warszawy przeniosła się w 1933 roku, występowała w teatrzyku Cyganeria, następnie na deskach Teatru Kameralnego, w końcu Fryderyk Jarosy zaangażował ją do zespołu Cyrulika Warszawskiego. Podczas pracy nad programem "Słońce" w Cyruliku w 1937 roku Grodzieńska poznała satyryka i komediopisarza Jerzego Jurandota - swojego przyszłego męża.

Po wojnie została pierwszą spikerką Polskiego Radia w Lublinie. Krótko potem Jurandotowie zamieszkali w Łodzi, gdzie Grodzieńska występowała w Teatrze Syrena, z którym potem przeniosła się do Warszawy. Zaczęła wtedy także pisywać felietony do "Szpilek" oraz monologi i skecze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska