Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Belfer": System kształcenia nauczycieli jest ułomny

Janusz Losik, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Liceum Pedagogicznego "Belfer"
Nieistniejące Liceum Pedagogiczne w Inowrocławiu mieściło się w tym budynku, gdzie dziś ma siedzibę m.in. III LO im. Królowej Jadwigi
Nieistniejące Liceum Pedagogiczne w Inowrocławiu mieściło się w tym budynku, gdzie dziś ma siedzibę m.in. III LO im. Królowej Jadwigi
Uczestnicy III Zjazdu Absolwentów Państwowego Liceum Pedagogicznego w Inowrocławiu będą postulować przywrócenie w Polsce tego typu placówek.

Publikujemy tekst Janusza Losika, prezesa Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Pedagogicznego "Belfer".

"Była w Inowrocławiu taka szkoła, która do dziś mimo upływu 41 lat od jej likwidacji, pozostaje żywą legendą w świadomości wielu pokoleń mieszkańców naszego miasta. Mieściła się w gmachu (jednym z najpiękniejszych w Inowrocławiu) przy ul. Narutowicza 53 i nazywała się Państwowe Liceum Pedagogiczne nr 3 im. Władysława Spasowskiego. Była to ostatnia szkoła w 100-u letniej historii zakładów kształcenia nauczycieli w Inowrocławiu.

Ten okazały i pięknie położony budynek oddany został do użytku 29 października 1917 r. Przez 53 lata mieściły się w nim różne zakłady kształcenia nauczycieli: 1) 1917-1918 Żeńskie Seminarium Nauczycielskie 2) 1919-1937 Żeńskie Seminarium Nauczycielskie im. Królowej Jadwigi 3) 1937-1939 Państwowe Liceum Pedagogiczne 4)1945-1948 Państwowe Liceum Pedagogiczne 5) 1948-1970 Państwowe Liceum Pedagogiczne im. Władysława Spasowskiego.

Przeczytaj także:,a href="http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110407/INOWROCLAW01/742906871">Szkoła dwujęzyczna jednak także dla uczniów z Inowrocławia

Apogeum działalności Państwowego Liceum Pedagogicznego nr 3 w Inowrocławiu przypada na lata 60. ubiegłego wieku. (...). Wysoki poziom zajęć dydaktycznych prowadzonych z poświęceniem przez kompetentnych i pracowitych nauczycieli dawał wspaniałe efekty. W szkole rozkwitły: chór, orkiestra, teatr, koła zainteresowań, organizacje młodzieżowe, sport, samorząd. Młodzież osiągała wspaniałe sukcesy na olimpiadach naukowych i artystycznych, na zawodach sportowych. Szkoła promieniowała na cały region inowrocławski. Absolwenci liceum mieli dobrze opanowany warsztat dydaktyczno-psychologiczny i wpojoną przez szkołę zasadę ciągłego dokształcenia i doskonalenia zawodowego. Byli rozchwytywani przez kierowników placówek oświatowo-wychowawczych do pracy w szkołach, przedszkolach i innych placówkach (...).

Stawali się organizatorami i animatorami życia naukowego, kulturalnego, oświatowego i politycznego w całym regionie, często w całym kraju.
I właśnie wtedy, gdy szkoła pracowała najbardziej efektywnie, podjęta została błędna, nieobliczalna w skutkach wręcz karygodna decyzja o likwidacji liceów pedagogicznych w Polsce.

Zamiast podjąć trud modernizacji, ewolucyjnego przekształcenia systemu kształcenia nauczycieli, po prostu zlikwidowano jego najważniejsze ogniwo. Skutki tej decyzji są odczuwalne do dziś. System kształcenia nauczycieli w Polsce jest ułomny. Właściwie przygotowaniem magistrów do zawodu nauczycielskiego zajmują się dyrektorzy szkół i placówek oświatowo-wychowawczych. Od podpisania umowy ze stażystą do mianowania uczą ich nauczycielskiej profesji. I co ciekawe, płacą im za nieudolnie wykonywaną pracę z dziećmi, które przecież mają prawo do profesjonalnego nauczania, wychowywania i opieki w szkole, przedszkolu czy innej placówce (...).

Czy prawdziwe były zarzuty, które stanowiły podstawę decyzji o likwidacji liceów pedagogicznych?
Mówiono, że za młodzi, że niedoświadczeni, że słabo przygotowani rzeczowo i metodycznie. Były to zarzuty bezpodstawne. Większość z nich osiągnęła sukces zawodowy. Świadomi swojej niedoskonałości podjęli zaoczne studia wyższe i ciągle uczyli się na różnych formach doskonalenia zawodowego. Dziś "osieroceni" nauczyciele emeryci - absolwenci byłych liceów pedagogicznych są gośćmi w swoich byłych szkołach. Z sentymentem i łzą w oku wspominają lata spędzone w swoich liceach.

Marzą, w trosce o swoje wnuki i prawnuki, że może uda się reaktywować licea pedagogiczne. Mogłyby, w zmienionej formie, funkcjonować zakłady kształcenia nauczycieli nauczania początkowego i przedszkolnego, które w oparciu o dobre tradycje b. liceów pedagogicznych uczyły by przyszłych nauczycieli począwszy od pierwszej klasy liceum aż do licencjatu.
Mają nadzieję, że jak to wyraził Janusz Tondel (matura 1965) w książce "Zarys historii i działalności Liceum Pedagogicznego im. Władysława Spasowskiego w Inowrocławiu w latach 1945-1970" cyt. "kiedyś znów nad drzwiami budynku przy ul. Narutowicza 53 zostanie umieszczona tablica z napisem "Liceum Pedagogiczne".

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Pedagogicznego "Belfer" w Inowrocławiu popiera takie "sentymentalne marzenia", widzi ich racjonalne podstawy i chce aby ziściły się jak najszybciej.
Organizując III Zjazd Absolwentów Państwowego Liceum Pedagogicznego w Inowrocławiu w dniach 10-11 września br., zapraszamy w sobotę 10 bm., o godz. 10 zainteresowanych nauczycieli i sympatyków naszego Licem do gmachu III LO im. Królowej Jadwigi przy ul. Narutowicza 53.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska