Konkurs ma na celu promowanie najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw, nowatorskich osiągnięć oraz odwagi we wdrażaniu innowacyjnych przedsięwzięć. Jest to również okazja do nagradzanie rzetelności i ofiarności w realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.
Kandydatów zgłaszały organy administracji publicznej, instytucje pomocowe, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe. Mogli je też wskazywać laureaci wszystkich poprzednich edycji konkursu.
W tym roku wśród wyróżnionych przez zarząd województwa znalazło się Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób z Niepełnosprawnością Radosny Zakątek z Aleksandrowa Kujawskiego. Stowarzyszenie do nagrody zgłosił burmistrz Andrzej Cieśla.
Radosny Zakątek od 2016 roku działa na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – w szczególności dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Nawiązują przy tym wielowymiarową współpracę z instytucjami związanymi z pomocą społeczną, ochroną zdrowia i edukacją oraz organami władzy samorządowej.
Ze wsparcia stowarzyszenia korzysta grupa około 50 dzieci i młodzieży w wieku od 1 do 24 lat z niepełnosprawnościami, deficytami, dysfunkcjami rozwojowymi oraz szczególnymi potrzebami edukacyjnymi z Aleksandrowa Kujawskiego i okolic.
W placówce prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne, terapeutyczne i ogólnorozwojowe z zakresu jak np. logopedii, psychologii, rehabilitacji ruchowej i terapii neurotaktylnej.
Radosny Zakątek może się również pochwalić skutecznym pozyskiwaniem środków zewnętrznych, które pomagają im w rozwoju. Dzięki pieniądzom z konkursu Fundacji PZU stowarzyszenie wzbogaciło się ostatnio o terapeutyczną podłogę interaktywną.
