Strajk nauczycieli. Czy egzaminy w tym roku się odbędą!?...

  Strajk nauczycieli. Czy egzaminy w tym roku się odbędą!? "Coraz bardziej się martwię"

  (ea)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Związkowcy ostrzegają, że strajk nauczycieli może odbyć się podczas egzaminów

  Związkowcy ostrzegają, że strajk nauczycieli może odbyć się podczas egzaminów ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

  Groźba strajku nauczycieli podczas egzaminów gimnazjalnych, egzaminu ósmoklasisty czy podczas matury jest coraz bardziej realna. Nauczyciele są zdeterminowani, a rodzice i uczniowie martwią się, czy egzaminy się odbędą.
  Związkowcy ostrzegają, że strajk nauczycieli może odbyć się podczas egzaminów

  Związkowcy ostrzegają, że strajk nauczycieli może odbyć się podczas egzaminów ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

  - Gdy słyszę o strajku nauczycieli, coraz bardziej martwię się, czy egzamin ósmoklasisty odbędzie się bez przeszkód - mówi pani Magdalena z Bydgoszczy, której córka chodzi do ósmej klasy. - Słyszałam, że nauczyciele chcą strajkować właśnie w tym terminie. Jeśli tak się stanie, to co będzie z egzaminem? Czy dzieci do niego przystąpią tak, jak planowano?

  Podobne pytania stawia sobie wielu rodziców ósmoklasistów, a także uczniów ostatnich klas gimnazjów i maturzystów.
  Decyzję o wejściu w spór zbiorowy podjął już ZNP. W tym tygodniu pisma w tej sprawie mają trafić do dyrektorów szkół w regionie. Do 8 lutego o wejściu w spór zbiorowy zostaną poinformowani szefowie placówek oświatowych w całym kraju.

  Przeczytaj także: Protest! Nauczyciele chcą strajkować i zamknąć szkoły na cztery spusty

  ZNP nie podaje na razie terminu strajku, jednak nie ukrywa, że jeśli dojdzie do protestu, będzie to strajk generalny polegający na całkowitym powstrzymaniu się nauczycieli od pracy. Można przypuszczać, że stanie się to w strategicznym dla uczniów i rodziców momencie, np. podczas któregoś z egzaminów.

  Na razie najbardziej zagrożony jest egzamin ósmych klas. Oświatowa „Solidarność” ostrzegła już, że planuje protest na 15 kwietnia, czyli na dzień, w którym rozpoczynają się właśnie te testy. Wczoraj związek zdecydował, że do 14 lutego zostaną powołane regionalne sztaby protestacyjno-strajkowe, a do 15 marca będą przeprowadzone procedury związane z wejściem w spór zbiorowy z rządem.

  Egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się 15 kwietnia i potrwa trzy dni. Jeśli dojdzie do strajku i egzamin się nie odbędzie, testy trzeba będzie powtórzyć. Kolejny, dodatkowy termin dla przypada od 3 do 5 czerwca.

  Jak poinformował dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, eksperci „przygotowują arkusze egzaminacyjne w liczbie zabezpieczającej przeprowadzenie egzaminów we wszystkich terminach przewidzianych w harmonogramie”. Dyrektor nie wskazał innego dodatkowego terminu ani też nie odpowiedział na pytanie, czy komisje pracują nad dodatkowymi zestawami egzaminacyjnymi w związku z kryzysem.

  - Spotkania z rodzicami, w tym rodzicami ósmoklasistów mam zaplanowane na 6 lutego - nówi Marek Wódecki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 we Włocławku. - Wtedy też zapewne pojawią się pytania dotyczące egzaminu. Już wcześniej zresztą wyjaśnialiśmy rodzicom i uczniom zasady przeprowadzania egzaminu, jego przebieg, przygotowanie do testów itp. Gdyby okazało się, że rzeczywiście nauczyciele zastrajkują w czasie egzaminu ósmoklasisty, będzie problem z jego przeprowadzeniem, choć jest to możliwe. Ministerstwo musiałoby, na przykład zmienić standardy dobierania nauczycieli w komisjach. Obecnie w każdej komisji egzaminacyjnej musi znaleźć się m.in. jeden nauczyciel z innej szkoły. Nie może w niej zasiadać nauczyciel przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin. Jestem jednak pewien, że w naszej szkole egzamin się odbędzie.

  Na razie nie docierają do nas jako dyrekcji pytania od rodziców zaniepokojonych perspektywą strajku nauczycieli podczas egzaminu ósmoklasisty - mówi Alina Cięgotura-Kujawa, wicedyrektor SP 4 w Inowrocławiu. - Rodzice kontaktują się przede wszystkim z wychowawcami, którzy starają się na bieżąco wyjaśniać wątpliwości. Za nami ferie i uczniowie powinni skupić się na pracy. Dla ósmoklasistów organizujemy dodatkowe zajęcia z przedmiotów, z których będzie przeprowadzany egzamin.

  O to, jak będą przeprowadzane egzaminy w przypadku strajku nauczycieli, zapytaliśmy MEN. Czekamy na odpowiedź.


  Więcej wolnego od 2019 roku?

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (32)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (32) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego