https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna bez bagaży - rewolucja w prawie lotniczym

(wom)
fot. trojmiasto.pl
Jeszcze w tym roku czeka nas nowelizacja prawa lotniczego. To rewolucja, bo za bezpieczeństwo odpraw zaczną odpowiadać prywatne firmy ochroniarskie, a nie Straż Graniczna. Tymczasem wciąż nie wiadomo, jakie będą losy SG w bydgoskim porcie lotniczym.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Szukaj więcej informacji na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Na polskie lotniska wejdą prywatne firmy ochroniarskie - te mające koncesje i pozwolenia na broń. To główne założenia przygotowanej prze Urząd Lotnictwa Cywilnego zmiany w prawie lotniczym. Chodzi po prostu o to, żeby zmniejszyć wydatki na utrzymanie pograniczników, których koszt utrzymywania na lotniskach w kraju szacuje się na ok. 100 mln zł rocznie. Teraz koszty utrzymywania prywatnych firm ochroniarskich mają spaść na barki zarządów portów lotniczych.

Projektem nowelizacji prawa lotniczego jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie.

Zarządy portów lotniczych zaczęły protestować przeciwko zmianom. Niektórzy przyznają, że być może konieczność utrzymywania ochroniarzy spowoduje wzrost opłat lotniskowych.

Z psem i gazem

Prywatne firmy będą musiały najpierw zostać wpisane do rejestru prowadzonego przez ULC, a do tego będzie konieczna opinia Straży Granicznej.

Co będzie wolno ochroniarzom? Nie będą wpuszczać na lotnisko osób bez uprawniań, ale będą mogli przeprowadzać tzw. kontrole manualne (wykrywaczem metali) i przeglądać zawartość bagażu; będą sprawdzać przedmioty wnoszone do stref zastrzeżonych lotnisk, korzystać z urządzeń do wykrywania metali, miotaczy gazu i psów.

Nie będą mieli prawa do przeprowadzania kontroli osobistej - jeśli uznają, że zachodzi taka potrzeba, będą musieli wezwać pogranicznika albo innego funkcjonariusza publicznego, który ma do tego prawo.

Straży Granicznej zostawiono prawo do kontrolowania osób spoza Unii Europejskiej.

Rusza inwentaryzacja

Nikt nie wie, jak zmiany w przepisach wpłyną na działania funkcjonariuszy Straży Granicznej, także tych, którzy stacjonują w bydgoskim Porcie Lotniczym. Jest ich tam 78, z czego bezpośrednio za bezpieczeństwo odpowiada 40 osób.

Problem leży także w tym, że w ub. roku w terminalu przeprowadzano modernizację. Część pomieszczeń SG zlikwidowano.

- Modernizacja została zakończona w grudniu ub.r. i zachodzi konieczność dokonania inwentaryzacji wynajmowanych pomieszczeń i powierzchni - mówi Piotr Kurek, rzecznik wojewody, który odpowiada za bezpieczeństwo na przejściu granicznym w porcie.

Zespół “inwentaryzacyjny" zaczyna prace w poniedziałek. Czy oznacza to kolejne zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez Straż Graniczną w porcie - jeszcze nie wiadomo. Problem w tym, że za pomieszczenia w porcie wojewoda musi płacić. W 2009 r. łączny czynsz wyniósł ponad 833 tysięcy złotych.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
keram
Kiedy się skończy ta przepychanka z portem lotniczym.Czas ten bałagan organizacyjny skończyć,poprzez zajęciem się rozwojem jego a nie politycznymi działaniami do ograniczenia funkcjonowania. Afery ze S.G. i zmniejszaniem im pomieszczeń to jest delikatnie mówiąc niepoważne.Nigdzie w kraju nie mają oni takich problemów jak wBydgoszczy.To miasto nigdy nie miało dobrej władzy ani województwo,dlatego czekam na nowe wybory tak władz wojewódzkich jak i miejskich Bydgoszczy. Z tego widać ,że w dalszym ciągu nie ma kto się zająć rozwojem lotniska. Nie ma wiekszej ilości połaczeń tak krajowych jak i międzynarodowych ,a przecież lini lotniczych jest wiele. Po drugie połączenia komunikacji miejskiej nie istnieja .Lotnisko jest martwe na codzień jak na odludziu. Czas i to zmoienić Port lotniczy to ważne ogniwo w połaczeniach ze światem. Władze tak lotniska jak i województwa nie umieją tego wykorzystać i nigdy tego obecnego stanu nie zmienią,jeżeli będą ciągłe awantury. Brak czytelnego podziału kompetecji ,które sa istotne w prawidłowym funkcjonowaniu lotniska.Tego nie ma ,bo ciągle ktoś ingeruje w nie swoje kompetecje. A to już jest złe. Dlatego wolę korzystać z Poznania -Ławicy niż bydgoskiego poru tym bardziej ,że lotów do Irlandii zbyt wiele niema bo to tylko Dublin. Jestem pesymistą bo znając w przeszłosci politykę w tej kwestii nie mam obecnie nadziei na poprawę tej sytuacji.Jedyna moja nadzieja, że te osoby od polityki zostawią to władzą i zarządowi lotniska ,by one własciwie je rozwijały.
L
Lider
W dniu 10.01.2010 o 16:51, Gość napisał:

Likwidują: sąd wojskowy , prokuraturę , straż graniczną !!!w planie likwidacji : IPN , NFZ , lotnisko , Bydgoszcz upada



A w 2012 skończy się świat!!
G
Gość
Likwidują: sąd wojskowy , prokuraturę , straż graniczną !!!
w planie likwidacji : IPN , NFZ , lotnisko ,

Bydgoszcz upada
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska