Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Pożarna i kominiarze zorganizowali naradę dotyczącą sezonu grzewczego. Rośnie liczba pożarów [zobacz zdjęcia]

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Narada dotycząca czadu w PSP w Golubiu-Dobrzyniu. - Strażacy wykonują pracę za kominiarzy, gdyż  niewiele osób myśli o profilaktyce - mówił mistrz kominiarstwa Janusz Zieliński
Narada dotycząca czadu w PSP w Golubiu-Dobrzyniu. - Strażacy wykonują pracę za kominiarzy, gdyż niewiele osób myśli o profilaktyce - mówił mistrz kominiarstwa Janusz Zieliński KR
Strażacy prowadzą szereg działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem w sezonie grzewczym. Mundurowi prowadzą liczne pogadanki, goszczą na posiedzeniach komisji rad gmin, a dziś przygotowali naradę.

Statystyki dotyczące liczby zdarzeń i osób poszkodowanych przez tlenek węgla niepokoją. Dlatego strażacy i kominiarze podejmują szereg działań, by zwiększyć bezpieczeństwo. Dziś w komendzie PSP w Golubiu-Dobrzyniu odbyła się narada w ramach ogólnopolskiej kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Wzięli w niej udział strażacy z PSP i OSP, zarządcy budynków, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, inspektoratu nadzoru budowlanego, urzędów i osoby zajmujące się zarządzaniem kryzysowym.

- Tytuł kampanii wiele mówi - bezpieczeństwo w znacznej mierze zależy od nas samych. Niektórych zdarzeń można uniknąć, a wiele skutków zdarzeń zminimalizować. Zdarzeń jest zdecydowanie za dużo -mówi komendant PSP Paweł Warlikowski.

W ubiegłym roku w kraju strażacy odnotowali 3842 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w których zostały poszkodowane 2024 osoby. Oficjalnie śmiertelne zatrucie tlenkiem czadu dotyczyło 52 osób. Jednak to dane tylko z miejsca zderzenie, nie obejmują ofiar, które zmarły w kolejnych dniach. Może ich być również około 50.

- W ostatnich latach liczba zdarzeń malała. Jednak w ostatnich trzech latach zauważalny jest wzrost. Większość zdarzeń ma miejsce w sezonie grzewczym - od listopada do marca - informuje Karol Jurkiewicz z PSP w Golubiu-Dobrzyniu.

W 2018 roku strażacy z powiatu golubsko-dobrzyńskiego gasili 21 pożarów sadzy w kominie. W tym roku - do 7 października były ich już 24. Zdecydowana większość miała miejsce w budynkach jednorodzinnych. Były także w gospodarstwach w Wojnowie i Borównie, zakładzie fryzjerskim w Golubiu-Dobrzyniu i budynkach wielorodzinnych - na Kościuszki, Placu Tysiąclecia, PTTK, Wodnej, Chopina w Golubiu-Dobrzyniu, Nowej Wsi, Konstancjewie.

- Były takie sytuacje, że w jednym budynku pożary wybuchły dwa razy jednego dnia. Tak zdarzyło się w domu jednorodzinnym na ul. Goździkowej na Ruźcu i w wielorodzinnym na ul. Kościuszku w Golubiu-Dobrzyniu - dodaje Karol Jurkiewicz.

Zarówno w tym roku, jak i w poprzednim odnotowano po 4 zdarzenia związane z tlenkiem węgla. Największe stężenie stwierdzono w Sokoligórze - 160 ppm.

- Strażacy wykonują pracę za kominiarzy, gdyż niewiele osób myśli o profilaktyce. To kominiarz powinien regularnie czyścić kominy i przewody, a nie strażak, gdy dochodzi do pożaru. W latach 80. kominy były czyszczone raz w miesiącu. Rozumiem, ze zmieniły się technologie, ale nie na tyle, by przeglądów nie robić. Niewiele osób przy wymianie pieca radzi się kominiarza w sprawie wytrzymałości komina, a to obowiązek. Stosowana w kominach ceramika wytrzymuje do temperatury 700-800 stopni, a pożar sadzy to 1200-1300 stopni. Gdy do niego dojdzie, straty są ogromne. Należy też pamiętać, że prawidłowo działająca wentylacja potrzebuje dopływu powietrza - mówi mistrz kominiarstwa Janusz Zieliński.

W programie dzisiejszej narady była także dyskusja.

- Tlenek węgla zwany czadem jest bezwonny i bezbarwny, dlatego trudny do wykrycia. Powstaje m.in. przy niepełnym spalaniu paliw, ale także plastiku, gdy brakuje tlenu. Szczególnie jest niebezpieczny w szczelnych pomieszczeniach i tam, gdzie jest kiepska wentylacja. Czad dostaje się do organizmu człowieka przez układ oddechowy. Jeśli doszło do zatrucia, pierwszą pomocą jest zapewnienie poszkodowanemu dostępu do świeżego powietrza – wyjaśnia Karol Cachnij z PSP. - Naprawdę warto zakupić czujniki, które wykrywają tlenek węgla. Wiele naszych interwencji jest właśnie w związku z automatycznym zgłoszeniem z czujek i rzeczywiście są to uzasadnione zgłoszenia. Czujki nie są kosmicznym wydatkiem. Można je także komuś sprezentować.

Strażacy przypominają o zasadach użytkowania budynków. Gdy są one ogrzewane paliwami stałymi należy czyścic przewody dymowe co 3 miesiące, w przypadku paliw płynnych – co pół roku. Wentylacje sprawdzamy raz w roku. W przypadku pożarów zwykle ubezpieczyciele weryfikują czy czyszczenia i przeglądy były robione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska