Nie ma oficjalnego zakazu, ale wszyscy wiedzą, o co chodzi
O problemach związanych z ewentualnym wsparciem PSP i innych służb państwowych przy organizacji zbiórki wypowiedział się rzecznik WOŚP, Krzysztof Dobies:
Żadnych oficjalnych wytycznych dotyczących ewentualnego zakazu współpracy służb państwowych z WOŚP nie otrzymaliśmy i nie słyszeliśmy o nich. Nie można więc mówić o oficjalnym zakazie współpracy z Fundacją. Widzimy jednak, że od pewnego momentu zaangażowanie służb państwowych w dodatkowe wsparcie organizacji imprez związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zdecydowanie zmalało.
Przez lata strażacy z PSP, ale także policjanci i wojsko przygotowywali różnego rodzaju atrakcje związane z WOŚP. Podczas imprez Orkiestry mieszkańcy miast mogli liczyć m.in. na pokazy sprzętu strażackiego. Od pewnego czasu służby przestały się angażować w promowanie imprezy i jej dodatkowe wspieranie.
Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić o swoistej tradycji związanej ze wsparciem służb państwowych w kontekście organizowania zbiórek WOŚP. Strażacy, policjanci i inne służby chętnie przygotowywały atrakcje imprezowe, np. pokazy wozów strażackich, wojskowego sprzętu lub warsztaty dotyczące specyfiki pracy. Tego typu akcje zdecydowanie ubarwiały finały WOŚP.
Jak przekonuje rzecznik, pracownicy WOŚP regularnie dostają od strażaków PSP informacje dotyczące ewentualnej gotowości mundurowych do zaangażowania się w dodatkowe atrakcje związane z finałami: „Często mówią, że bardzo chcieliby się zaangażować, ale powód rezygnacji jest dla wszystkich oczywisty.”
Wypowiedź Stanisława Pięty rozwiązaniem zagadki?
Momentem przełomowym, który zaważył na współpracy PSP z WOŚPem był komentarz Stanisława Pięty (wówczas posła PiS) na Twitterze. Jego opinia dotycząca angażowania się w prace WOŚP nie pozostawiała złudzeń.
Jak podkreśla Krzysztof Dobies, od momentu opublikowania wpisu, pracownicy WOŚP zauważyli wycofanie się służb państwowych z organizacji finałów: „Po tym wydarzeniu zaangażowanie służb państwowych w coroczne zbiórki po prostu zniknęło, zostało zablokowane.”
Na OSP WOŚP może liczyć
Finały WOŚP od kilku lat są uatrakcyjniane przez strażaków z OSP. Warto podkreślić, że podlegają one samorządom, a nie MSWiA. Co roku podczas imprez WOŚP strażacy organizują m.in. pokazy ratownictwa, wystawy sprzętu gaśniczego.
Warto jednak podkreślić, że dodatkowe zaangażowanie w organizację wydarzeń nie jest równoznaczne z brakiem wykonywania obowiązków. Służby państwowe wykonują swoje ustawowe obowiązki – przede wszystkim odpowiednio zabezpieczają koncerty i wydarzenia związane z WOŚP.
Dogtrekking dla WOŚP w Grudziądzu