Spis treści
Świat przedstawiony w lekturze „Tajemniczy ogród”
Czas akcji: nie jest dokładnie określony, prawdopodobnie to druga połowa XIX wieku;
Miejsce akcji: Anglia, posiadłość Misselthwaite Manor na skraju wrzosowiska;
W powieści „Tajemniczy ogród” narrator występuje w trzeciej osobie, jest wszechwiedzący, nie zaznacza swojej obecności i ukrywa się za światem przedstawionym. Przedstawia wydarzenia, opisuje bohaterów, zna myśli i zamiary postaci. Nie bierze udziału w akcji.
Bohaterowie:
- Mary Lennox;
- Colin Craven;
- Martha Sowerby - służąca w domu Archbialda Cravena,, siostra Dicka;
- Dick Sowerby;
- Susan Sowerby - mama Mathy i Dicka;
- Archibald Craven - wuj Mary, ojciec Colina, cierpi z powodu śmierci żony, zaniedbuje syna;
- Ben Weatherstaff - ogrodnik;
- Pani Medlock - gospodyni w posiadłości Cravenów;
- Ayah - służąca Mary w Indiach.
Najważniejsi bohaterowie. Opis postaci
Główni bohaterowie lektury „Tajemniczy ogród” to:
Mary Lennox - bohaterka pierwszoplanowa, ma dziesięć lat, urodziła się i wychowywała w Indiach. W zasadzie nie pamięta swoich rodziców. Jej ojciec zajmował się głównie pracą, matka niechętnie opiekowała się chorowitą i niezbyt urodziwą córką. Zwykle zajmowała się nią hinduska niania, która pozwalała dziewczynce na wszystko. Mary jest zamknięta w sobie, zbuntowana i zgryźliwa. Nie jest szczęśliwa z powodu przeprowadzki do Anglii. Czuje się samotna. Pod wpływem Marthy, Dicka i Bena zmienia się. Zabawa na świeżym powietrzu sprawia, że dziewczynka wraca do zdrowia, staje się silniejsza, zaczyna zauważać potrzeby innych i przestaje być taka samolubna. Możliwość opiekowania się tajemniczym, zaniedbanym ogrodem i dzielenie tajemnicy z przyjacielem sprawia, że dziewczynka zaczyna być ciekawa świata i budzą się w niej chęci do życia.
Colin Craven - ma, tak jak Mary, dziesięć lat, większość swego życia spędził w łóżku. Jest wysoki i bardzo chudy, wydaje się być także słaby. Charakteryzuje go kapryśność, chimeryczność i nerwowość. Jest chorowity, jako mały chłopiec usłyszał, że wkrótce umrze i cały czas bardzo się o to martwi. Zachowywał się wyniośle, uważał, że jego zdanie jest najważniejsze i każdy powinien postępować zgodnie z jego wolą. Obawiał się także, że wyrośnie mu garb. Chłopiec w głębi serca jest też bardzo nieszczęśliwy, ponieważ jest przekonany o tym, że jego ojciec obwinia go o śmierć matki. Obcowanie z przyrodą i przyjaźń z Mary daje mu siłę i chęci do życia. Okazuje się, że jest to bardzo inteligentny i wrażliwy chłopiec, który uwielbia czytać, a świat stoi przed nim otworem.
Dick Sowerby - ma dwanaście lat, mieszka razem z matką i rodzeństwem w małej chacie na wrzosowisku. Jest pełen życia i radości, budzi sympatię czytelnika od pierwszych stron. Jest rezolutny, uczynny i zaradny. Ma dużą wiedzą o świecie przyrody, doskonale rozumie zwierzęta. Colin podejrzewa, że Dick w magiczny sposób porozumiewa się ze zwierzętami. Dzięki niemu Mary i Colin poznają świat przyrody i zmieniają swoją postawę wobec otaczającej rzeczywistości.
Plan wydarzeń
Plan wydarzeń w lekturze Tajemniczy ogród:
- Śmierć rodziców Mary.
- Przyjazd dziewczynki do Anglii.
- Odkrycie tajemniczego ogrodu i zapoznanie z Benem.
- Spotkanie z Dickiem.
- Poznanie Colina.
- Rozpoczęcie pracy nad ogrodem.
- Odkrycie tajemnicy związaną z rodziną Cravenów.
- Przezwyciężenie chorobliwych lęków i wątpliwości Colina.
- Odnalezienie radości i nadziei w pracy nad ogrodem.
- Ostateczne uzdrowienie i szczęście Mary, Colina i Dicka.
„Tajemniczy ogród”- streszczenie lektury
Mary Lennox, dziesięcioletnia dziewczynka, traci rodziców w Indiach i zostaje wysłana do Anglii, gdzie zamieszkuje u swojego wuja, pana Archibalda Cravena, w posiadłości Misselthwaite Manor. Po przyjeździe Mary poznaje pokojówkę Marthę, która pokazuje jej, jak wygląda życie w domu wuja. Martha chętnie opiekowała się dziewczynką, uczyła ją samodzielności i opowiadała o swoim rodzeństwie, a zwłaszcza o młodszym bracie Dicku. To właśnie ona uznała, że świeże powietrze dobrze zrobi chorowitej Mary i powiedziała jej o tajemniczym ogrodzie. Podczas jednego ze spacerów do ogrodu, dziewczynka poznała ogrodnika, Bena Weatherstaffa, który stał się jej bardzo bliski.
Pewnej nocy dziewczynka usłyszała płacz i odnalazła pokój, w którym znajdował się jej kuzyn Colin. Dowiedziała się także o jego chorobie, rzekomym garbie i całym nieszczęściu, jakie spotkało chłopca. Colin żyje w strachu przed ojcem, Archibaldem, który po utracie żony, Lily, zaniedbuje syna i pozostawia go pod opieką służby. Archibald jest zamknięty w swoim smutku i wspomnieniach, nie będąc w stanie poradzić sobie z własnymi emocjami, co sprawia, że nie potrafi być ojcem, jakiego Colin potrzebuje.
Dopiero dzięki pracy nad tajemniczym ogrodem, Colin i Archibald zaczynają się zbliżać, a ojciec zaczyna przezwyciężać swoje własne lęki i bariery emocjonalne. Mary, Colin i Dick pracują nad odnowieniem tajemniczego ogrodu, a w miarę jak ogród odzyskuje swoją dawną świetność, tak również relacja między ojcem a synem staje się coraz silniejsza. Archibald zaczyna przezwyciężać swoje lęki związane z utratą żony i zaczyna poświęcać więcej uwagi Colinowi, co przyczynia się do uzdrowienia zarówno Colina, jak i Archibalda. Ostatecznie, dzięki tajemniczemu ogrodowi, Mary, Colin i Dick odnajdują radość, uzdrowienie i nową nadzieję na przyszłość, a relacja między Archibaldem a Colinem staje się sercem ich wzajemnego zbliżenia.
Ogród staje się nie tylko miejscem, gdzie odkrywane są tajemnice natury, ale to również symbol odrodzenia i przemiany zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Mary, Colin i Dick uczą się współpracy, wzajemnego wsparcia i przyjaźni, co pomaga im pokonać przeszłość i otworzyć się na nowe możliwości. Ostatecznie, lektura „Tajemniczy ogród” ukazuje siłę natury, uzdrawiającą moc pracy i znaczenie emocjonalnej więzi między ludźmi.
Test z lektury „Tajemniczy ogród”
Test z lektury to częsty sposób nauczycieli na sprawdzenie, czy uczniowie uważnie przeczytali lekturę. Przygotowaliśmy przykładowy test z lektury „Tajemniczy ogród”. Rozwiąż go i sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowany do sprawdzianu.
Tematy wypracowań z „Tajemniczego ogrodu”
Zwykle omawianie lektury kończy się wypracowaniem na podstawie lektury. Jakie tematy wypracowań mogą pojawić się przy okazji omawiania „Tajemniczego ogrodu”? Oto przykładowe tematy:
- Charakterystyka Mary Lenox/Colina Cravena.
- Opis tajemniczego ogrodu.
- Opowiadanie. Dalsze losy bohaterów lektury.
- List. Napisz list do przyjaciela, w którym opowiesz o przeczytanej ostatnio lekturze „Tajemniczy ogród”.
- Opowiadanie. Wyobraź sobie, że trafiasz do tajemniczego ogrodu i poznajesz Mary, Dicka i Colina. Opowiedz o waszych przygodach.
- Napisz kartkę z pamiętnika Mary, która rozpocznie się słowami To był najlepszy dzień w moim życiu...
