MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci czekają na decyzje. Uczelnie w regionie szykują się na różne warianty studiów

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Nie wiadomo, czy uczelnie wrócą do tradycyjnych zajęć
Nie wiadomo, czy uczelnie wrócą do tradycyjnych zajęć Joanna Urbaniec
- Jesteśmy przygotowani do prowadzenia studiów w każdej formie - zapewniają na uczelniach w regionie. Czekają na decyzje ministerstwa i Głównego Inspektora Sanitarnego.

- W tej chwili jesteśmy w zawieszeniu. Pandemia nie mija, a docierają co chwilę różne informacje - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik Uniwersytetu Techno­logiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - Ale dzięki zebranym doświadczeniom jesteśmy przygotowani merytorycznie, jak i organizacyjnie do każdej formy zajęć, zarówno kształcenia zdalnego jak i hybrydowego. Zdalnie prowadziliśmy zajęcia dydaktyczne, egzaminy i zaliczenia oraz egzaminy dyplomowe. Na przełomie czerwca i lipca odbywały się m.in. stacjonarne zajęcia laboratoryjne przewidziane programem studiów. Musieliśmy dostosować laboratoria do obowiązujących przepisów sanitarnych, zadbać o odpowiednie rozmieszczenie stanowisk, zapewnić środki ochrony osobistej oraz odpowiednio zmodyfikować zajęcia. Czekamy na informacje od GIS.

Ograniczą kontakty

- Uniwersytet przygotowuje się na różne scenariusze - mówi też dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Wszystkie konserwatoria i wykłady zostaną przez nauczycieli akademickich przygotowane w dwóch wersjach (tradycyjnej i zdalnej). Decyzję o sposobie przeprowadzenia zajęć podejmie dziekan lub rektor. W przyszłych programach studiów zajęcia, które mogą być przeprowadzone on-line będą zblokowane (w jeden dzień lub kilka), to samo będzie dotyczyć zajęć, które w takiej formie nie mogą zostać zrealizowane. Przyjmuje się taką zasadę oczywiście po to, by ograniczyć przemieszczanie się studentów. Liczymy na to, że sytuacja epidemiczna pozwoli na przeprowadzenie zajęć, których w mijającym roku akademickim nie udało się zrealizować. Jest to szczególnie ważne dla studentów ostatnich lat studiów.

Wszystkie konserwatoria i wykłady zostaną przez nauczycieli akademickich przygotowane w dwóch wersjach (tradycyjnej i zdalnej). Decyzję o sposobie przeprowadzenia zajęć podejmie dziekan lub rektor.

- Trudno jest powiedzieć, w jakiej sytuacji będziemy 1 października - mówi też prof. Benedykt Odyja, prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Jako uniwersytet przygotowujemy się na każdy wariant kształcenia.

Planują zmiany

- Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną przygotowaliśmy na przyszły rok akademicki strategię umożliwiającą elastyczną organizacje kształcenia - wyjaśnia Anna Gierko z Działu Marketingu i Komunikacji Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. - Aby maksymalnie ograniczyć liczbę studentów kontaktującą się ze sobą w jednym czasie i w ogóle ich liczbę na uczelni, zaplanowaliśmy wykorzystanie metod kształcenia na odległość do realizacji wszystkich wykładów. Zmieniliśmy też organizację studiów niestacjonarnych – dwa zjazdy zostały zmienione na zdalne. Wszystkie zaplanowane podczas nich zajęcia będą zrealizowane z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams. W oparciu o posiadane możliwości stworzyliśmy hybrydowy system kształcenia czyli połączenia wszystkich stosowanych form i metod kształcenia oraz organizacji studiów. Poza oczywistym kształceniem „tradycyjnym”, gdy spotykamy się w sali wykładowej, laboratorium czy w plenerze oferujemy kształcenie „mieszane” (blended-learning), w którym część zajęć jest przeniesiona do przestrzeni wirtualnej.

- Zgodnie z rekomendacjami MNiSW, od początku pandemii stosujemy system kształcenia na odległość - mówi dr Michał Czakowski, prorektor ds. organizacji i promocji Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. - Wykorzystujemy w tym celu własne platformy e-learningowe, jak i również specjalny komunikator między studentami a kadrą dydaktyczną. W zależności od sytuacji epidemiologicznej i decyzji rządowych, KPSWjuż teraz przygotowana jest do prowadzenia zajęć zarówno w formie tradycyjnej, jak i w tzw. trybie zdalnym. Nad bezpieczeństwem sanitarno-epidemiologicznym bezpośrednio czuwa specjalista higieny, epidemiolog. W celu zapewnienia wysokiej jakości kształcenia, wszelkie decyzje oraz podejmowane działania konsultowane są z samorządem studenckim, czy na specjalnie organizowanych spotkaniach on-line Władz Uczelni ze starostami kierunków. Obecnie zakończyły się zajęcia dydaktyczne w roku akademickim 2019/2020. Nasi studenci nie tylko wyrazili pozytywną opinię na temat przeprowadzonych zdalnie zajęć, ale i wykazali zainteresowanie możliwością zwiększenia systemu kształcenia na odległość w kolejnych latach. Cieszymy się, że wysiłek nauczycieli i studentów, którzy tak nagle musieli zmienić formułę nauczania, zakończył się sukcesem, a KPSW podołało kolejnemu wyzwaniu

- Czekamy na decyzję ministerstwa i od niej uzależnione będą dalsze kroki - wyjaśnia Michał Rosa, rzecznik Wyższej Szko­ły Bankowej w Bydgoszczy. - Naszym priorytetem jest, aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo studentów. Przygotowani jesteśmy na każdą możliwość, co pokazały nasze działania po wybuchu epidemii i szybkie przejście na kształcenie zdalne, włącznie z organizacją obron online. Dzięki wytężonej pracy i wyborowi nowoczesnych narzędzi, zrealizowane zostały wszystkie zajęcia. Co najważniejsze, prowadzone przez nas działania, pozytywnie ocenili sami studenci. Z badań wynika, że aż 77,1 proc naszych studentów bardzo dobrze oceniło kształcenie zdalne w WSB w Bydgoszczy, co tylko potwierdza, że potrafimy dobrze działać i kształcić w każdych warunkach.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska