MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci i uczniowie mogą więcej dorobić do renty rodzinnej. Zmieniły się limity

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS-u, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Nowe limity będą obowiązywać do końca maja br.

Renta rodzinna po zmarłym członku rodziny, np. rodzicu przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia, a nawet dłużej pod warunkiem kontynuowana nauki. Student może pobierać rentę do 25. roku życia, a jeśli 25. urodziny przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może otrzymywać rentę aż do końca tego roku studiów.

Od tej zasady jest wyjątek. Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16. roku życia lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25. rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.

Takie są limity dorabiania do renty rodzinnej

Wielu młodych ludzi łączy naukę z pracą. Wśród nich są także uczniowie i studenci pobierający rentę rodzinną z ZUS-u. Muszą oni jednak pilnować limitów dorabiania, które raz na kwartał podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecne obowiązują od 1 marca do końca maja 2024 roku.

Zarobki do kwoty 5278,30 zł brutto miesięcznie, czyli do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nie wpłyną na zmniejszenie renty rodzinnej. Jeśli będą wyższe niż 9802,50 zł brutto, czyli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie ZUS może zawiesić. Uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 5278,30 zł do 9802,50 zł brutto spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. W przypadku renty rodzinnej dla jednej osoby jest to kwota 757,08 zł.

- Jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, to z tytułu przekroczenia granicznych kwot przychodu zmniejszeniu lub zawieszeniu ulega tylko ta część świadczenia, która przysługuje osobie osiągającej dodatkowe przychody - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Na zmniejszenie lub zawieszenie renty rodzinnej przez ZUS ma wpływ przede wszystkim przychód z tytułu zatrudnienia albo innej działalności, który podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, np. z umowy o pracę, umowy zlecenia czy też umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą. Wyjątek stanowi umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia, która nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

- Oznacza to, że przychody osiągane z takiej umowy co do zasady nie są wliczane do limitu przychodów, od których zależy zmniejszenie lub zawieszenie renty rodzinnej. Przychód ten będzie miał znaczenie, jeśli uczeń, student wykonuje umowę zlecenia dla firmy, w której jednocześnie jest pracownikiem - podsumowuje Krystyna Michałek.

Tyle wynosi renta rodzinna w 2024 roku

Od 1 marca 2024 roku renta rodzinna nie może być niższa niż 1780,96 zł brutto. Przyznawana jest na wniosek uprawnionej osoby, który należy złożyć w jednostce ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Renta rodzinna wynosi:

  • 85 proc. świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90 proc. świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95 proc. świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

W każdej chwili można zrezygnować z pobierania renty rodzinnej. Powody mogą być różne. Nie trzeba ich podawać. Na wniosek takiej osoby ZUS może ją wyłączyć z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej. Od tego miesiąca ponownie ustali wysokość świadczenia dla pozostałych uprawnionych.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska