Stypendia od tego roku będą w Świeciu także dla rokujących...

  Stypendia od tego roku będą w Świeciu także dla rokujących artystów

  Agata Kozicka

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Te młode damy maja już za sobą m.in. występ podczas ostatniego świeckiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kto wie, może i ich talent zasłuży

  Te młode damy maja już za sobą m.in. występ podczas ostatniego świeckiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kto wie, może i ich talent zasłuży na stypendium? ©Agata Kozicka

  Na wsparcie z gminy od kwietnia liczyć mogą utalentowani artyści. Niekoniecznie uznani już. Także młodzi ludzie, którzy dopiero co odkryli w sobie wyjątkowe talenty.
  Te młode damy maja już za sobą m.in. występ podczas ostatniego świeckiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kto wie, może i ich talent zasłuży

  Te młode damy maja już za sobą m.in. występ podczas ostatniego świeckiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kto wie, może i ich talent zasłuży na stypendium? ©Agata Kozicka

  Od lat już stypendia trafiają do uzdolnionych w sportach mieszkańców Świecia. - I bardzo dobrze - przyznaje radna Grażyna Styczeń. - Ale podobnie jak sportowcy uważam, że na wsparcie zasługują uzdolnieni artystycznie świecianie.

  I to właśnie z inicjatywy radnej w ubiegłym miesiącu ustanowiono w gminie Świecie stypendia artystyczne.

  Śpij panie policjancie!


  To na początek (na pierwszy rok funkcjonowania stypendium) będzie w sumie 25 tys. zł. - Miesięcznie takie stypendium nie będzie mogło przekroczyć 20 proc. minimalnego wygrodzenia, czyli wynieść 420 zł.

  Wtedy stypendium trafiłoby zaledwie do 5 osób. - Ale przecież mogą pojawić się wnioski z zapotrzebowaniem na niższe kwoty. Mogą to być zajęcia muzyczne, plastyczne, warsztaty, plenery zakończone wystawami - wymienia Styczeń. - Może się okazać, że uda się wesprzeć rozwój dużo większej liczby osób.

  To nie nagroda, to szansa na rozwój  I nie mają to być nagrody za to, że komuś już coś się udało w artystycznej karierze. - Chcemy, aby - głównie młodzi - ludzie, którzy już mają na swoim koncie pierwsze sukcesy, wygrane w konkursach, mieli szansę się rozwijać. Niektórzy są bardzo utalentowani i warto wesprzeć ich w rozwoju na wyższym poziomie. Potem będą nasze miasto i gminę promowali w kraju, a może i zagranicą - dodaje.

  Chcemy, by osoby, które mają już na koncie pierwsze sukcesy, mogły się dalej rozwijać artystycznie - Grażyna Styczeń

  O stypendia można ubiegać się w dziedzinach: sztuki plastyczne, teatr, muzyka i taniec, śpiew, literatura, film, fotografia, sztuki wizualne.

  Klaudia Subkowska szefująca m.in. Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Gniazdo”: - Są dzieciaki, które wykazują dużo entuzjazmu i widać, że mają talent, np. w zajęciach plastycznych - opowiada. - Czasami trzeba przekonać rodziców, żeby wspierali je w rozwoju. Bywa, że są pieniądze, ale opiekunowie nie mają do tego głowy. Ale bywa i tak, że rodzice sami widzą zdolności u swojego dziecka, ale codzienne wydatki nie pozwalają na to, by np. wysłać te dzieci na specjalistyczne warsztaty, by wspierać rozwój pociechy. I - szczególnie dla takich młodych ludzi - te stypendia to świetny pomysł.

  Zdolnych nie brakuje!  Aleksandra Piskorska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Świeciu:

  - Mamy w naszej szkole przynajmniej trójkę uczniów, naszym zdaniem, szczególnie uzdolnionych plastycznie. Jedna osoba już szkoli się pod okiem specjalisty. Dwójka pozostałych uczniów wykazuje wyjątkową wyobraźnię i warto byłoby pomyśleć o specjalnych zajęciach, stałych warsztatach, a może nawet plenerze dla nich pod okiem specjalisty. Na pewno są uczniowie, którym warto byłoby takie stypendium przyznać.

  Jak mogę się ubiegać o stypendium?  Termin przyjmowania dokumentów od osób ubiegających się o stypendia upływa 31 marca. Wyjątkowo, ponieważ program dopiero startuje. W kolejnych latach wnioski trzeba będzie złożyć do 30 listopada i wtedy stypendia będą wypłacane od nowego roku.

  Formularze wniosków będą niebawem dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.swiecie.eu.
  Stypendia przyzna specjalna komisja powołana przez burmistrza.
  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej