_W 1997 roku ukończyłam szkołę krawiecką i podjęłam pracę. Od października 2000 roku do lutego 2001 roku pobierałam zasiłek dla bezrobotnych. Nie mogłam znaleźć żadnej pracy i rozpoczęłam naukę w technikum, do którego nadal uczęszczam. Czy przysługuje mi stypendium dla absolwenta? - _CZYTELNICZKA z Tucholi.
Status absolwenta przysługuje osobie bezrobotnej w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie ukończenia szkoły lub zaświadczeniu o ukończeniu kursu.
Jeżeli więc bezrobotny absolwent zamieszkuje w powiecie (gminie) uznanym za zagrożony szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym i po utracie statusu absolwenta, w ciągu 6 miesięcy, podejmie dalszą naukę w systemie wieczorowym lub zaocznym w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej albo wyższej, starosta na jego wniosek przyznaje stypendium w wysokości 60 proc. kwoty zasiłku (od 1 września 2001 roku do końca lutego 2002 roku wysokość zasiłku wynosi 476,70 zł brutto, czyli 60 proc. tej kwoty wynosi 286,02 zł). Stypendium to jest wypłacane przez okres 12 miesięcy w oparciu o zaświadczenie wystawione przez szkołę, potwierdzające kontynuowanie nauki.
Ze stanu faktycznego podanego w liście wynika, że nie jest pani uprawniona do omawianego świadczenia.
ZAPAMIĘTAJ
Bezrobotny absolwent, który po utracie statusu absolwenta, w ciągu 6 miesięcy podjął dalszą naukę i zamieszkuje w powiecie (gminie) uznanym za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym jest uprawniony do stypendium.
Stypendium
Ewa Brzozowska-Kowalka