Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces bydgoszczanina Piotra Górnego. Jego zdjęcia zostaną pokazane na wystawie we Francji

MP
"Strażniczka zbóż" i "Kraina ciemności" to zdjęcia autorstwa bydgoszczanina Piotra Górnego, które trafią na międzynarodową wystawę podczas Festiwalu Ptaków i Przyrody we Francji.Zobacz wideo: To kolejny sukces 26-letniego mieszkańca bydgoskich Jachcic.  Większość jego zdjęć powstaje w Bydgoszczy. Tym razem dwa kadry znalazły się wśród 145 prac, które doceniło jury "Festivalu de l'Oiseau et de la Nature" i wybrało je na tę wyjątkową wystawę. Będzie ona prezentowana 13-22 kwietnia we francuskiej miejscowości Le Crotoy (departament Somma). Nie była to łatwa sztuka, bo do Francji nadesłano blisko 6 tys. zdjęć z całego świata. "Strażniczka zbóż" - zdjęcie docenione przez francuskie jury powstało w czerwcu 2015 r. Przedstawia pliszkę żółtą wśród kłosów żyta. Fotografia została wykonana w okolicach wału przeciwpowodziowego w Starym Fordonie.
"Strażniczka zbóż" i "Kraina ciemności" to zdjęcia autorstwa bydgoszczanina Piotra Górnego, które trafią na międzynarodową wystawę podczas Festiwalu Ptaków i Przyrody we Francji.Zobacz wideo: To kolejny sukces 26-letniego mieszkańca bydgoskich Jachcic. Większość jego zdjęć powstaje w Bydgoszczy. Tym razem dwa kadry znalazły się wśród 145 prac, które doceniło jury "Festivalu de l'Oiseau et de la Nature" i wybrało je na tę wyjątkową wystawę. Będzie ona prezentowana 13-22 kwietnia we francuskiej miejscowości Le Crotoy (departament Somma). Nie była to łatwa sztuka, bo do Francji nadesłano blisko 6 tys. zdjęć z całego świata. "Strażniczka zbóż" - zdjęcie docenione przez francuskie jury powstało w czerwcu 2015 r. Przedstawia pliszkę żółtą wśród kłosów żyta. Fotografia została wykonana w okolicach wału przeciwpowodziowego w Starym Fordonie. Piotr Górny
"Strażniczka zbóż" i "Kraina ciemności" to zdjęcia autorstwa bydgoszczanina Piotra Górnego, które trafią na międzynarodową wystawę podczas Festiwalu Ptaków i Przyrody we Francji. To kolejny sukces 26-letniego mieszkańca Jachcic. Większość jego fotografii przyrody powstaje w Bydgoszczy. Tym razem jego dwa kadry znalazły się wśród 145 prac, które doceniło jury "Festivalu de l'Oiseau et de la Nature" i wybrało je na tę wyjątkową wystawę. Będzie ona prezentowana 13-22 kwietnia we francuskiej miejscowości Le Crotoy (departament Somma). Nie była to łatwa sztuka, bo do Francji nadesłano blisko 6 tys. zdjęć z całego świata. "Strażniczka zbóż" - zdjęcie docenione przez francuskie jury powstało w czerwcu 2015 r. Przedstawia pliszkę żółtą wśród kłosów żyta. Fotografia została wykonana w okolicach wału przeciwpowodziowego w Starym Fordonie.

"Strażniczka zbóż" i "Kraina ciemności" to zdjęcia autorstwa bydgoszczanina Piotra Górnego, które trafią na międzynarodową wystawę podczas Festiwalu Ptaków i Przyrody we Francji.
To kolejny sukces 26-letniego mieszkańca bydgoskich Jachcic. Autor zdjęć z wykształcenia jest matematykiem, z zamiłowania fotografem przyrody. W szczególności upodobał sobie ptaki. Większość jego zdjęć powstaje w Bydgoszczy. Tym razem jego dwa kadry znalazły się wśród 145 prac, które doceniło jury "Festivalu de l'Oiseau et de la Nature" i wybrało je na tę wyjątkową wystawę. Będzie ona prezentowana 13-22 kwietnia we francuskiej miejscowości Le Crotoy (departament Somma). Nie była to łatwa sztuka, bo do Francji nadesłano blisko 6 tys. zdjęć z całego świata.
"Strażniczka zbóż" - zdjęcie docenione przez francuskie jury powstało w czerwcu 2015 r. Przedstawia pliszkę żółtą wśród kłosów żyta. Fotografia została wykonana w okolicach wału przeciwpowodziowego w Starym Fordonie.
KRAINA CIEMNOŚCI"
Drugie z docenionych zdjęć, które zostanie zaprezentowane na wystawie we Francji to "Kraina ciemności". Przedstawia wronę siwą. Kadr wykonany został w samym centrum Bydgoszczy niedaleko dworca PKP w kierunku Jachcic . Piotr Górny zrobił je niespełna rok temu na przełomie lutego i marca przez szczelinę w budynku, co dało fajny efekt. Od wrony, która siedzi na jednym z drzew, dzieliło go zaledwie 100-150 metrów.
MODRASZKA
Piotr Górny zrobił też wiele innych zdjęć, które są nagradzane na wystawach i konkursach. To zdjęcie pt. „Skuty lodem świat modraszki” zajęło 2. miejsce w konkursie fotograficznym „Po stronie natury”, zorganizowanym w 2016 r. przez miesięcznik „National Geographic Polska i zostało opublikowane na łamach tego pisma. Trafiło też do wielu kalendarzy, a w 2018 r. zajęło także 3. miejsce w ogólnopolskim „Wyjątkowym Konkursie Fotograficznym Cyfrowego Polsatu i National Geographic Polska”. Zdjęcie przedstawia sikorę modrą, czyli modraszkę, zaglądającą pod bryłę lodu. Autor wykonał je w 2015 r. w swoim ogrodzie, blisko miejsca dokarmiania zimowych ptaków śpiewających. Na dworze było wówczas około minus 20 stopni Celsjusza. W zagłębieniu, które pokryło się lodem, powstał otwór. Wewnątrz Piotr Górny umieścił kartonik, który dobrze zabezpieczył folią, a w nim aparat fotograficzny. Aby wykonać to ujęcie, użył krótkiego obiektywu. Potrzebował wyzwalacza migawki podpiętego do sprzętu oraz pilota i cierpliwie czekał. Po blisko godzinie udało mu się sfotografować modraszkę.
Fot01:
Sikora bogatka wyrywająca ziarna słonecznika. To bardzo pospolity gatunek, spotykany praktycznie wszędzie. Bogatki cechuje niezwykła odwaga, i ciekawość, potrafią zakładać gniazda w nietypowych miejscach (skrzynki na listy, rury, wnętrza budynków). Gatunek bez wątpienia synantropijny - przystosowany do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. To ciekawe ujęcie także powstało w Bydgoszczy.
Fot02:
Grubodziób - wygląda egzotycznie, ale to nasz krajowy gatunek. Ten sfotografowany w Bydgoszczy, przy zimowym stanowisku dokarmiania. Charakterystyczny dla grubodzioba jest jego masywny dziób. Ptak potrafi z łatwością kruszyć nim twardy pokarm - radzi sobie, m.in. z pestkami wiśni.
Fot03:
Grzywacz - największy gatunek gołębia w Europie. Ten "pożeracz" sfotografowany został w Bydgoszczy, na szczycie niewielkiej czereśni. Dojrzewające owoce są bogatym w witaminy dodatkiem w diecie wielu gatunków zwierząt. Ze względu na dość zabawną pozę kadrem zainteresowały się również zagraniczne media (Times, Telegraph, Daily Express).
Fot04:
Sierpówka (gatunek miejskiego gołębia) w nietypowej odsłonie. To nie efekt montażu komputerowego, ale odpowiedniego manewrowania obiektywem tuż przy ozdobach choinkowych. Różnobarwne światełka utworzyły nieostry, pierwszy plan. Jedynym ostrym elementem zdjęcia jest sam ptak, który siedział kilkadziesiąt metrów dalej, na szczycie ulicznej latarni.
Fot. 05
Raniuszek. W przypadku tego gatunku wyróżnia się bardzo długi ogon (połowa długości ciała zwierzęcia). Raniuszki to towarzyskie ptaki, najłatwiej o spotkanie żerującego stada podczas jesiennych przelotów.
Fot06:
Samiec i samica kaczki krzyżówki w porannej mgle. To najczęściej spotykany gatunek nad Brdą. Zwykle niepłochliwy, pozwala na bliskie obserwacje w mieście.
Fot07:
Gawron z łupem - orzechem włoskim. Ptaki wykazują się kreatywnością w zdobywaniu pożywienia (upuszczanie orzechów na beton albo tuż przed koła samochodów). Krukowate wyróżniają się wśród innych gatunków inteligencją. Zdolne do abstrakcyjnego myślenia, planowania, o całkiem złożonych relacjach z innymi towarzyszami w grupie lub większym stadzie.
Fot08:
Dzięcioł duży w wiosennym lesie brzozowym. Przedwiośnie i pierwsze tygodnie kalendarzowej wiosny to doskonały czas na obserwacje tych ptaków. Trwają toki i dzięcioły wówczas popisują się, przeganiają i nawołują w lasach, parkach i ogrodach.
Fot09:
Portret łabędzia niemego. Zima to szczególnie dobry okres na obserwacje ptaków wodnych nad Brdą, Wisłą czy Kanałem Bydgoskim. Łabędzie wydają się najbardziej majestatycznymi przedstawicielami wodnej awifauny.
Fot. 10 Stary_Rynek
Swoje prace Piotr Górny prezentował, m.in., na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wystawa "Uskrzydlona Bydgoszcz" (lato 2016 r.) przyciągnęła uwagę wielu mieszkańców.
Autor:
Piotr Górny z wykształcenia jest matematykiem. Ten kierunek ukończył na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w Bydgoszczy. Obecnie jest na II roku studiów doktoranckich na UMK w Toruniu. Jak mówi, matematyka to praca, a fotografowanie ptaków to pasja, ale czasem łączy te dwie dziedziny. W grudniu ub. roku wygłosił wykład na Uniwersytecie Szczecińskim pt. „Od wróbla do nieskończoności”. Udowodnił słuchaczom, że fotografowanie i matematyka mają wiele wspólnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sukces bydgoszczanina Piotra Górnego. Jego zdjęcia zostaną pokazane na wystawie we Francji - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska