To nie jest świat science fiction. Inżynieria tkankowa, medycyna regeneracyjna, rekonstrukcyjna i estetyczna rewolucjonizują sposoby leczenia i naprawiania chorych komórek, tkanek i narządów.
Z medycyny regeneracyjnej wywodzi się projekt przygotowany przez zespół bydgoskich naukowców, który daje wielką nadzieję pacjentom z nowotworami pęcherza moczowego. Dotyczy bowiem odtwarzania zaatakowanych przez nowotwór fragmentów układu moczowego.
Przygotowana pod kierunkiem prof. dr. Tomasza Drewy praca "Nowoczesne protezy odprowadzające mocz dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego, poddanych bezkontaktowym minimalnie inwazyjnym operacjom onkologicznym wycięcia pęcherza moczowego" zdobyła grant naukowy o wartości 33 mln zł (najwyższy w historii UMK).
Projekt naszych specjalistów zyskał wysokie uznanie w ocenie ekspertów i zdobył trzecie miejsce, spośród ponad 150 wniosków, jakie wpłynęły na konkurs "Strategmed", organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Interdyscyplinarność projektu sprawiła, że w jego realizację zaangażowanych jest kilka jednostek, w tym m.in. Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych z Łodzi i Specjalistyczny Szpital Miejski z Toruniu. W projekcie bierze udział także Wytwórnia Sprzętu Medycznego "Galmed" z Bydgoszczy.
Jak informuje CM UMK pieniądze z grantu zostaną przeznaczone m. in. na stworzenie nowoczesnego laboratorium do hodowli komórek macierzystych do celów transplantacji oraz zakup systemu operacyjnego da Vinci, drugiego tego typu urządzenia w Polsce.
Trwa dobra passa specjalistów z CM UMK w Bydgoszczy. Kilka dni temu informowaliśmy o sukcesie mikrobiologów, którzy opracowali testy mające za zadanie wykrywać - tanio i w krótszym czasie - oporność bakterii na konkretny antybiotyk, co pozwoli na wdrożenie odpowiedniej terapii. Wynalazek, który powstał we współpracy ze specjalistami z Politechniki Wrocławskiej już został opatentowany. Zajął też pierwsze miejsce w konkursie "Eureka DGP".
Czytaj e-wydanie »