Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukcesy policyjnych łowców głów. Tropią przestępców w Bydgoszczy, Toruniu i na Costa del Sol

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W Komedzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy działa specjalny Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób. Powstał w wyniku rozszerzenia wcześniej przez lata istniejącego Zespołu Poszukiwań Celowych. Funkcjonariusze służący w wydziale nazywani są "łowcami głów".
W Komedzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy działa specjalny Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób. Powstał w wyniku rozszerzenia wcześniej przez lata istniejącego Zespołu Poszukiwań Celowych. Funkcjonariusze służący w wydziale nazywani są "łowcami głów". Policja/zdjęcie archiwalne
Nazywani są łowcami głów, ale to funkcjonariusze z Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Ostatnio doprowadzili do więzienia dwóch ściganych listami gończymi przestępców z powiatu chełmińskiego i z Bydgoszczy. Oto najgłośniejsze zatrzymania kryminalistów z ostatnich lat.

W styczniu głośno było o zatrzymaniu 32-letniego mieszkańca powiatu chełmińskiego i 51-latka z Bydgoszczy. Obaj mężczyźni zostali ujęci przez tzw. łowców głów, czyli policjantów ze specjalnego wydziału bydgoskiej KWP zajmujących się poszukiwaniami i identyfikacją osób.

Pierwszego z mężczyzn szukano raptem dwa dni. List gończy wydał za nim Sąd Rejonowy w Chełmnie. Chodziło o skazanego za kradzież i przestępczość narkotykową. Okazało się, że mężczyzna ukrywał się w Stolnie. Trafił od razu do więzienia w Grudziądzu, gdzie ma do odsiadki wyrok. Z kolei 51-latek unikał odbycia kary w związku z wyrokiem, jaki usłyszał przed rokiem.

Łowcy głów na tropie złodziei, zabójców i gangsterów

- Policjanci, na podstawie przeprowadzonych ustaleń, wytypowali adres, gdzie mógł przebywać mężczyzna. Poszukiwany został zatrzymany w jednym z mieszkań na terenie Bydgoszczy, skąd został przewieziony do aresztu śledczego - relacjonuje Kamila Ogonowska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Policja nie zdradza metod pracy łowców głów. Podkreśla jednak, że funkcjonariusze działający w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Bydgoszczy są niezwykle skuteczni. Przytoczone historie to chleb powszedni bydgoskich speców od ścigania przestępców. Mają na koncie głośne ujęcia bandytów niezwykle groźnych.

Jedną z takich spraw było, na przykład namierzenie zabójcy z Bydgoszczy. To historia z 2020 roku. Funkcjonariusze, wtedy jeszcze z Zespołu Poszukiwań Celowych bydgoskiej KWP (wydział poszukiwań działa dopiero od ubiegłego roku) przejęli wtedy do prowadzenia sprawę poszukiwań Grzegorza W. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową Bydgoszcz-Południe jako podejrzany o dokonanie zabójstwa.

- Materiał dowodowy zgromadzony w prowadzonym śledztwie umożliwił prokuratorowi wydane postanowienia o przedstawieniu zarzutów bydgoszczaninowi - tłumaczyła policja.

Łowy w Hiszpanii

Grzegorz W. był podejrzany o to, że w grudniu 2019 roku zamordował Marcina K. Do zdarzenia doszło na ulicy Grodzkiej w Bydgoszczy. Napastnik zaatakował ofiarę nożem. Raniony zmarł kilka dni później w szpitalu. Praca bydgoskich speców doprowadziła do ustalenia, że poszukiwany przebywa na terenie Hiszpanii. Międzynarodowa współpraca policji umożliwiła potwierdzenie pobytu poszukiwanego w tym kraju.

W lipcu 2020 roku na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania Grzegorz W. został zatrzymany w miejscowości Fuengirola na wybrzeżu Costa del Sol, na południu Hiszpanii. Na początku października tego samego roku przekazano go stronie polskiej, a następnie trafił do Aresztu Śledczego Warszawa-Służewiec.

Całkiem niedawno, go w grudniu 2023 roku bydgoscy łowcy zatrzymali w mężczyznę poszukiwanego do sprawy zabójstwa od... 2006 roku. Ściganego namierzono w jednym z toruńskich hoteli.

- Poszukiwany ukrywał się wraz ze swoją obecną partnerką w różnych miejscach na terenie naszego województwa oraz kraju, często zmieniając swoje miejsce pobytu oraz stosując różnego rodzaju środki ostrożności, które w jego mniemaniu miały pomóc w uniknięciu odbycia dalszej części kary - mówi Kamila Ogonowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Ofiarą zbrodni sprzed lat była 39-letnia kobieta. Zatrzymany w Toruniu mężczyzna, został skazany krótko później na 15 lat więzienia. Odbył część kary i został warunkowo zwolniony. Potem jednak wyrok odwieszono, bo skazany nie stosował się do postanowień sądu. Toruniu doszło do zabójstwa 39-letniej kobiety. Krótko po zdarzeniu zatrzymany został 23-latek.

W styczniu tego roku z kolei łowcy zatrzymali 41-latka z Bydgoszczy, skazanego za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Gang zarabiał na sutenerstwie. Bydgoszczanin został skazany w 2022 roku. Uznano go winnym udziału w grupie, która zmuszała kobiety do prostytucji. Mężczyzna postanowił, że nie stawi się do zakładu karnego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska