Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SuperKsiężyc 2018 online. Jest transmisja w internecie [JAK OGLĄDAĆ - 31.01.2018]

S, AIP
Superksiężyc 2018 będzie widoczny w nocy z środy 31 stycznia na czwartek 1 lutego 2018. Towarzyszyć mu będą także dwa inne zjawiska: Krwawy i Niebieski Księżyc.
Superksiężyc 2018 będzie widoczny w nocy z środy 31 stycznia na czwartek 1 lutego 2018. Towarzyszyć mu będą także dwa inne zjawiska: Krwawy i Niebieski Księżyc. archiwum
Superksiężyc 2018 będzie widoczny w nocy z środy 31 stycznia na czwartek 1 lutego 2018. Towarzyszyć mu będą także dwa inne zjawiska: Krwawy i Niebieski Księżyc. To bardzo rzadka sytuacja, gdy trzy tak niezwykłe zjawiska astronomiczne wypadają tego samego dnia.

Superksiężyc 2018. W środę zobaczymy "Super Blue Blood Moon"
Jednak zjawisko, które mogli zaobserwować Amerykanie, to jedynie część tego, co noc później (31.01) będą mogły obejrzeć osoby przebywające we wschodniej Azji, Nowej Zelandii i Australii. To kombinacja zjawisk, które NASA określiła jako "Super Blue Blood Moon" co można przetłumaczyć jako "superpełnia niebiesko-krwawego Księżyca". Każde z tych zjawisk osobno zdarza się dość rzadko. Ich równoczesne wystąpienie to zaś kwestia około 150 lat - konkretnie 152. Obserwatorzy w Polsce nie zobaczą całego przebiegu zjawiska, lecz tylko jego końcówkę.

SuperKsiężyc - transmisja Nasa

Niebieski Księżyc, krwawy Księżyc, Superksiężyc 2018

Oficjalna nazwa NASA na to zjawisko to Super Blue Blood Moon (Niebiesko-Krwawy Super Księżyc). Co to oznacza?

Ta noc była absolutnie wyjątkowa. A powtórzy się dopiero za 18 lat. Nic dziwnego więc, że nasi Czytelnicy nie spali, tylko fotografowali. Co? Zaćmienie superksiężyca!

Krwawy Księżyc zachwycił! Tak go widzieli nasi Czytelnicy [zdjęcia]

"Niebieski Księżyc" to rzadkie zjawisko, gdy pełnia Księżyca zdarza się dwukrotnie w ciągu jednego miesiąca. Pełnia występuje co 29,5 dnia, stąd większość miesięcy ma tylko jedną pełnię. W styczniu jednak 2018 pierwsza pełnia Księżyca miała miejsce 2 stycznia, kolejna nastąpi właśnie w środę, 31 stycznia. Za to w lutym nie będzie wcale pełni Księżyca.

Superksiężyc 2018. Kiedy i gdzie oglądać Krwawy Superksiężyc [- 31.01.2018]

Określenie "Krwawy Księżyc" oznacza całkowite zaćmienie Księżyca. W tym czasie tarcza naszego satelity przybierze czerwonawą barwę - od krwistej po brunatną.

Superksiężyc 2018 to zjawisko, gdy Księżyc w pełni osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Wydaje się więc być większy niż normalnie - nawet o 14% i jaśniejszy o 30%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska