Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suplement dla ambitnych

Krzysztof Garczewski
Tegoroczni absolwenci nie otrzymają jeszcze suplementów do dyplomów. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu planuje wydawanie nowego dokumentu od przyszłego roku. Dlatego na to, co jest już obowiązującym standardem w krajach Unii Europejskiej, studenci większości polskich uczelni muszą jeszcze poczekać.

     Nowy dokument, dołączany do dyplomu ukończenia uczelni wyższej, ma zmniejszyć problemy w uznawaniu wykształcenia, zarówno w kraju jak i za granicą. Dokument ma być przede wszystkim cenną wskazówką dla przyszłych pracodawców.
     Potrzebna ustawa
     
Wzór załącznika został opracowany wspólnie przez ekspertów Komisji Europejskiej, Rady Europy i ONZ. Świadectwo to zawiera szczegółowe informacje na temat przebiegu kształcenia, umiejętności absolwenta i jego ewentualnych uprawnień zawodowych. Promocja idei suplementu stała się jednym z celów tzw. strategii lisbońskiej z 1997 r.
     W Polsce, w roku akademickim 2000/2001, w projekcie pilotażowym związanym z przygotowaniem suplementów, wzięło udział 67 różnych uczelni. Na potrzeby akcji przygotowano dwie wersje językowe dokumentu - polską i angielską. W planach jest też wydawanie dokumentu w języku niemieckim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim. Jednak realizacja uzależniona będzie od przyznanych na ten cel pieniędzy. Idea suplementu zawarta jest w projekcie ustawy "Prawa o szkolnictwie wyższym", przygotowanej przez Zespół Prezydenta RP.
     Suplement ma być wydawany na wniosek zainteresowanego studenta. - Opłata za dokument nie jest jeszcze znana. Najpierw musi zostać uchwalona nowa ustawa, a do niej odpowiednie rozporządzenie - informuje Anna Grużewska, kierownik Działu Dydaktyki Akademii Bydgoskiej.
     Kompletne informacje
     
Uczelnie nie będą mogły wydawać suplementów absolwentom, którzy otrzymają dyplom ukończenia szkoły przez wejściem w życie nowej ustawy. Będą oni mogli jednak ubiegać się o podobny dokument, ale o innej, niezastrzeżonej nazwie.
     Nowe, dodatkowe świadectwa mają być zastosowane do każdego rodzaju wykształcenia uzyskanego w szkole wyższej. Suplementy mają składać się z ośmiu części. W ten sposób dostarczą obiektywnych i pełnych informacji dla lepszego zrozumienia i sprawiedliwego uznawania kwalifikacji akademickich oraz zawodowych. Mają one zawierać opis rodzaju, poziomu, treści czy statusu odbytych studiów oraz podstawowe dane o krajowym systemie szkolnictwa wyższego, co ma ułatwić znalezienie pracy za granicą. Suplementy jako załączniki do dyplomów są już wydawane w dwóch językach (polskim i angielskim) przez Wyższą Szkołę Informatyki w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska