- Jaki był sens występowania przez uczelnię o certyfikację FIFA już latem ubiegłego roku, jeśli to boisko jeszcze nie zostało formalnie przejęte przez inwestora? - pyta jeden z naszych Czytelników. - Przecież dokument został wystawiony już w listopadzie 2024, a jest ważny tylko przez rok. To przez ile miesięcy będzie on realnie przydatny?
Chodzi o certyfikat FIFA Quality Pro dla boiska, które jest częścią powstającego właśnie Akademickiego Centrum Sportu na terenie u zbiegu ul. Akademickiej i al. prof. S. Kaliskiego, na działkach przekazanych Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich przez miasto.
Dwa etapy akredytacji
Poza pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej, znajdują się tam już boisko do koszykówki, dwa boiska do siatkówki plażowej z możliwością zmiany w jedno boisko do piłki nożnej plażowej oraz strefa lekkoatletyczna (bieżnia lekkoatletyczna, rzutnia do pchnięcia kulą, skocznia do skoku wzwyż, skocznia do skoku w dal i trójskoku), a także całoroczne korty tenisowe i strzelnica.
Wykonawcą jest firma Gardenia Sport Sp. z o.o. i to właśnie to przedsiębiorstwo występowało o uzyskanie certyfikatu, w ramach umowy, jaką związane jest z uczelnią. Władze uczelni zaznaczają, że wykonawca również jest zobowiązany o wystąpienie po raz kolejny o wystawienie dokumentu, kiedy okres obowiązywania tego pierwszego minie.
Na boisku do piłki nożnej znajduje się sztuczna trawa. Już w sierpniu ubiegłego roku w Bydgoszczy gościli przedstawiciele niemieckiego laboratorium akredytowanego przez FIFA, którzy wizytowali obiekt w Fordonie.
- Cały proces certyfikacji składa się z dwóch etapów obejmujących testy w laboratorium oraz w miejscu instalacji murawy - wyjaśniał dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, rzecznik fordońskiej uczelni i prorektor ds. rozwoju. - Nawierzchnia płyty zawsze stanowi najistotniejszy punkt w całej procedurze testowej. Weryfikowana była, m.in. równość murawy, wydajność czy trwałość.
Certyfikat FIFA potwierdza, że na boisku została zainstalowana nawierzchnia najwyższej jakości. Co daje poza tym? Czy stwarza możliwość organizowania na nim spotkań w ramach federacji piłkarskich?
- Certyfikat FIFA jest związany ze względami gwarancyjnymi - mówi Mirosław Chełmiński, przewodniczący Wydziału Gier i Ewidencji w Kujawsko-Pomorskim Związku Piłki Nożnej. - Jest wydawany tylko dla danego właściciela obiektu. Gdyby, jakiś klub działający w ramach federacji piłkarskiej chciałby na takim obiekcie grać, to musi wystąpić do jego właściciela i podpisać stosowną umowę.
PBŚ wystąpi ponownie o certyfikat
- Jeżeli właściciel takiego nowego obiektu chce mieć u siebie, na przykład rozgrywki pod egidą Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, to musi się zwrócić do nas o badanie wszystkich elementów, w które dane boisko musi być wyposażone. Wówczas może uzyskać zgodę na organizowanie meczów u siebie - dodaje z kolei Januariusz Stodolny, rzecznik prasowy K-PZN.
Jak informuje PBŚ, póki co, boisko nie zostało jeszcze dopuszczone do użytku.
- Planujemy, że obiekt zostanie przekazany do użytkowania w ciągu najbliższych kilku tygodni. Odbierzemy go wraz z rocznym certyfikatem FIFA Quality PRO, którego uzyskanie zgodnie z dokumentacją przetargową leży po stronie wykonawcy -wyjaśnia dr hab. Szymon Różański. - Certyfikat jest dla nas jako inwestora potwierdzeniem, że boisko wraz ze wszystkimi systemami zostało wykonane zgodnie z najwyższymi standardami, a zastosowana nawierzchnia jest najwyższej jakości i gwarantuje rozgrywki piłkarskie na profesjonalnym poziomie. W kolejnych latach zamierzamy także przeprowadzić proces certyfikacji.
