Rolnicy zaczęli już żniwa. Tu i ówdzie na polach regionu pracują kombajny, głównie w jęczmieniu ozimym. To ostatni moment na szacowanie strat, niebawem sezon zacznie się na dobre.

- Wpłynęło do nas ponad 220 wniosków, ale nie odsyłamy gospodarzy z kwitkiem, jeśli dostarczają formularze po terminie, rozpatrujemy je indywidualnie - mówi Magdalena Możdzyńska, kierownik Referatu ochrony środowiska i rolnictwa w Urzędzie Gminy Grudządz. Na tym obszarze funkcjonuje 1381 gospodarstw, zatem wnioski złożyło 16 proc. z nich. - Komisje już pracują w terenie - dodaje urzędniczka. Gmina Grudziądz zakończyła przyjmowanie zgłoszeń rolników o szacowanie strat spowodowanych suszą 27 czerwca.

"Wszystkie 144 gminy województwa kujawsko-pomorskiego przekazały do wojewody wnioski o powołanie komisji ds. szacowania strat w rolnictwie w związku z suszami", przekazał w miniony piątek Adrian Mól, rzecznik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Rolniku, złóż wniosek w urzędzie gminy

Zadaniem rolnika jest złożenie wniosku o oszacowanie strat przez komisję oraz oświadczenia, w którym gospodarz wpisuje uprawy i określa powierzchnię strat. To składa w urzędzie. Druki są do pobrania na stronach internetowych i na miejscu w sekretariatach.

Nabór zakończył się m.in. w gminie Czernikowo - trwał do 29 czerwca. 136 z 953 gospodarstw wnioskuje o wizytę komisji, czyli nieco ponad 14 proc. W gminie Golub-Dobrzyń wnioski i oświadczenia można składać w sekretariacie urzędu gminy do 6 lipca, taki sam termin obowiązuje w gminie Zławieś Wielka, zaś w gminie Sępólno Krajeńskie czas upływa 13 lipca. Tu dodatkowo w świetlicach wiejskich odbywają się spotkania komisji z rolnikami. Harmonogram jest dostępny na stronie gminy. Również do 13 lipca na zgłoszenia czeka Urząd Gminy Barcin. O terminy w poszczególnych gminach najlepiej dopytać w urzędzie.

Minister zaznacza, że nie ogłosi form pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę, dopóki ci nie będą mieli oszacowanych strat. - Wcześniej nie będę mówił o formach pomocy, bo to jest takie stawianie “to obiecajcie, co dacie, to my się zastanowimy czy szacować”. Jak jest strata, to trzeba szacować - mówił nam w niedzielę Jan Krzysztof Ardanowski.

Do 27 czerwca w całym kraju powołano 693 komisje. Kolejny raport ministerstwo zaprezentuje w środę.