Największe niedobory wody odnotowano w województwie pomorskim, w którym susza wystąpiła w 10 uprawach. Jeśli chodzi o Kujawsko-Pomorskie, mowa o ośmiu. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy opublikował raport za okres od 11 maja do 10 lipca 2021 r.
Susza w uprawach 2021
- rzepak i rzepik - w 1013 gminach
- krzewy owocowe - w 332 gminach
- zboża jare - w 352 gminach
- truskawki - w 27 gminach
- rośliny strączkowe - 169 gminach
- kukurydza na ziarno - w 302 gminach
- kukurydza na kiszonkę - w 302 gminach
- zboża ozime - w 140 gminach
- tytoń - w 4 gminach
- warzywa gruntowe - w 5 gminach
Na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, w przypadku rzepaku i rzepiku, w momencie raportowania zagrożone suszą były 63 gminy (na 144 ogółem). W dziesięciu gminach naszego regionu, odnotowano suszę suszę w uprawach zbóż jarych, w ozimych - w pięciu. Jeśli chodzi o krzewy owocowe, zagrożonych było dziesięć gmin. W przypadku truskawek zaś - dwie. Zasięg suszy w uprawach kukurydzy na ziarno oraz na kiszonkę? Dziewięć kujawsko-pomorskich gmin. Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach roślin strączkowych - w pięciu naszych gminach.
Dodajmy, że w województwie śląskim stwierdzono suszę tylko w jednej uprawie.
"W pierwszej dekadzie lipca najmniejsze opady (poniżej 15 mm) notowano w północnej części Polesia Lubelskiego, na Wyżynie Wołyńskiej, we wschodniej części Kotliny Sandomierskiej, na Wyżynie Śląskiej i Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Najwyższe opady zanotowano na Pojezierzu Mazurskim, Nizinie Północnopodlaskiej, w środkowej części Kotliny Sandomierskiej, w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Nizinie Pólnocnomazowieckiej i na Pojezierzu Iławskim od 70 do 110 mm. Na pozostałym obszarze kraju notowano opady od 15 do 70 mm", wskazuje IUNG.
Źródło: IUNG
