
Jeżeli opiekun będzie sprawował opiekę nad więcej niż jedną osobą niepełnosprawną spełniającą kryteria do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, wówczas świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższane o 100 procent na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana będzie opieka - na wniosek świadczeniobiorcy.

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne na tzw. „starych zasadach” mogą kontynuować jego pobieranie jednak ze wszystkimi ograniczeniami wynikającymi ze starych przepisów (m. in. nadal nie będzie możliwe jednoczesne pobieranie świadczenia i zatrudnienie).

W przypadku gdy opiekun osoby z niepełnosprawnościami będzie chciał podjąć zatrudnienie, musi zrezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach i złożyć nowy wniosek.
- Należy jednak zauważyć, że tzw. „nowe zasady” przewidują możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego tylko na osoby do ukończenia 18. roku życia - zaznacza Marta Stachowiak.

I jeszcze jedna ważna kwestia: nie jest możliwe jednoczesne pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, zasiłku dla opiekuna lub świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych, które weszło w życie od 1 stycznia 2024 roku.