Uległem wypadkowi przy pracy, w wyniku którego amputowano mi lewą rękę. Z tego powodu pobieram obecnie rentę wypadkową. Czy są jakieś przepisy, na mocy których mogę uzyskać świadczenie wyrównawcze? - LEON z Sępólna Kraj.
Na mocy art.15 ustawy z dnia12 czerwca 1975 roku o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 1983 r. nr 30, poz.144 ze zm.), pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu co najmniej w 20 proc. i osiąga wynagrodzenie zmniejszone co najmniej o 10 proc. - przysługuje świadczenie wyrównawcze. Stanowi ono różnicę między wynagrodzeniem z okresu przed powstaniem stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu a wynagrodzeniem z okresu po powstaniu tego uszczerbku. Nie może jednak ono przekraczać 30 proc. wynagrodzenia z okresu przed powstaniem uszczerbku na zdrowiu.
Podstawę wymiaru świadczenia wyrównawczego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z okresu sześciu miesięcy, obliczone w sposób określony przepisami o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Świadczenie wyrównawcze nie przysługuje jednak, jeżeli z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu pracownik pobiera rentę. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia u pana.
ZAPAMIĘTAJ!
Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobie aktywnej zawodowo, która w wyniku wypadku przy pracy odniosła uszczerbek na zdrowiu i której dotychczasowe wynagrodzenie uległo obniżeniu.
Świadczenie wyrównawcze
Bożena Sobolewska